Co nowego u naszych Firm Członkowskich

PHIG.pl » Co nowego u naszych Firm Członkowskich » NAGRODA „THE BEST HOTEL RESTAURANT 2014” dla RESTAURACJI „LA ROTISSERIE”

NAGRODA „THE BEST HOTEL RESTAURANT 2014” dla RESTAURACJI „LA ROTISSERIE”

Mamaison Hotel Le Regina Warsaw

  • Dodano 21 stycznia 2015
  • ·

Z największą przyjemnością informujemy, że restauracja La Rotisserie znajdująca się w hotelu Mamaison Le Regina została uznana za najlepszą restaurację hotelową roku 2014 w Warszawie.

Miesięcznik Warsaw Insider już po raz 11-ty wybierał najlepsze miejsca w stolicy w konkursie Best of Warsaw Food & Drinks Award. Jury w składzie: redaktor naczelnyAlex Webber,szef kuchni Joseph Seeletso oraz blogerzy z Restaurantica i Froblog po długich dyskusjach wyłoniło laureatów w różnych kategoriach. Paweł Oszczyk i jego zespół zostali wyróżnieni w kategorii „NAJLEPSZA RESTAURACJA HOTELOWA”.

15 stycznia 2015, wszyscy nominowani szefowie kuchni oraz najważniejsze osobistości ze świata polskiej gastronomii spotkały się na gali wręczenia nagród. Nagrodę w imieniu hotelu odebrała dyrektor generalna – Pani Agnieszka Tucharz dziękując obecnemu tam szefowi kuchni Pawłowi Oszczykowi i jego całemu zespołowi, bez którego zdobycie kolejnej nagrody nie byłoby możliwe.     

 

WIĘCEJ O RESTAURACJI LA ROTISSERIE
Kameralna restauracja La Rotisserie mieści się w butikowym Mamaison Hotel Le Regina Warsaw. Szef Paweł Oszczyk przygotowuje autorskie specjały kuchni europejskiej w formie eleganckiego menu degustacyjnego.
W tygodniu zaprasza na trzydaniowy business lunch i kolacje degustacyjne z winami wybranymi przez hotelowego sommeliera, Andrzeja Strzelczyka, Mistrza Polski w latach 2012 i 2013. W każdą niedziele polecamy pięciodaniowy Linner. Latem restauracja powiększa się o patio – idealne miejsce zarówno na spotkania biznesowe, jak i przyjęcia rodzinne. W okresie świątecznym organizujemy przyjęcia i specjalne Linnery.

SZEF PAWEŁ OSZCZYK
Paweł Oszczyk jest związany z Mamaison Le Regina Warsaw od początku istnienia hotelu (2004).
Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi we Włoszech, gdzie przez ponad dwa lata pracował
w uznanej restauracji Miramonti l'Altro (1* Michelin). Po powrocie do Polski rozpoczął ponad dziesięcioletnią współpracę z Le Royal Meridien Bristol Hotel. W 2001 roku związał się z prestiżowym Klubem Polskiej Rady Biznesu w Pałacu Sobańskich.

W 1995 roku Oszczyk brał udział w prestiżowym “Bocuse D’or”, a także w „Second Regional Contest of European Flavours 1997” we Francji, gdzie zdobył srebrny medal. 5 czerwca 2011, podczas ceremonii zamknięcia “Dining Guide Food Show”  w Budapeszcie, ogłoszono po raz pierwszy listę 10 Najlepszych Restauracji w Europie Środkowo-Wschodniej. La Rotisserie jest jedyną polską restauracją na tej prestiżowej liście. Na początku roku 2014 Paweł Oszczyk został uhonorowany przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną prestiżową nagrodą Prix du Chef de l’avenir – Kucharz Przyszłości.

Więcej informacji:

Joanna Błaszczak, Sales, Marketing & PR Manager,

T: 22 531 60 42, F: 22 531 60 01,
E:  jblaszczak@mamaison.com