Co nowego u naszych Firm Członkowskich

PHIG.pl » Co nowego u naszych Firm Członkowskich » SUUS i Decathlon wożą intermodalnie z Polski do Włoch

SUUS i Decathlon wożą intermodalnie z Polski do Włoch

Rohlig Suus Logistics

  • Dodano 03 czerwca 2024
  • ·

Rohlig SUUS Logistics rozwija współpracę z marką Decathlon w obszarze transportu intermodalnego. Obecnie największy polski operator dostarcza rowery z fabryki oraz centrów logistycznych klienta w Polsce do magazynów na terenie całych Włoch, z wykorzystaniem serwisu kolejowego na najdłuższym odcinku. Dzięki temu rozwiązaniu Decathlon ogranicza emisyjność łańcucha dostaw.


Rohlig SUUS Logistics współpracuje z marką Decathlon od 2023 r. w obszarze przewozów intermodalnych z Polski do Włoch. Operator zapewnia tzw. serwis door to door, czyli kompleksowy transport rowerów oraz części i akcesoriów, takich jak ramy, kierownice czy siodełka z fabryki w Brześciu Kujawskim oraz kilku centrów logistycznych w Polsce bezpośrednio do magazynów marki Decathlon we Włoszech. Od lutego tego roku skala współpracy firm się zwiększyła. Aktualnie SUUS organizuje przewóz do wszystkich lokalizacji klienta we wspomnianym kraju, a wolumen obsługiwanego towaru wzrósł dwukrotnie.


Intermodal to mniejsza emisyjność i wysoka efektywność transportu
W tym projekcie na najdłuższym odcinku przejazd odbywa się koleją. Transporty samochodami ciężarowymi realizowane są jedynie na tzw. pierwszej i ostatniej mili. W zależności od punktu rozładunku we Włoszech wykorzystywane są różne serwisy kolejowe, tak aby odcinek drogowy był możliwie najkrótszy. Dla marki Decathlon kluczową kwestią jest ograniczenie emisyjności łańcucha dostaw.


– Odpowiednio zaprojektowany transport intermodalny, pozwala zarówno na redukcję emisji CO2, jak i na efektywny przewóz dużego wolumenu, czego dobrym przykładem jest nasza współpraca z marką Decathlon. Zaletą tej opcji jest też wykorzystanie jednej jednostki ładunkowej – kontenera 45’HCPW (high cube pallet wide). Pozwala to ograniczyć przeładunki, co przekłada się na bezpieczeństwo i sprawny przewóz na pierwszej i ostatniej mili – tłumaczy Łukasz Rother, Intermodal Product Manager w Rohlig SUUS Logistics. – Nie bez znaczenia przy tym projekcie jest również odpowiednio rozwinięta infrastruktura intermodalna we Włoszech, która umożliwia przewóz towarów frachtem kolejowym na terenie całego kraju, a także sprawny przeładunek kontenerów na terminalach – dodaje. Rozwój serwisu intermodalnego wpisuje się również w działania SUUSa w obszarze zrównoważonego rozwoju, w tym we wdrażaną właśnie pierwszą strategię ESG oraz cele redukcji emisji firmy, niedawno zatwierdzone przez Science Based Targets initiative.


– Działania związane ze zrównoważonym rozwojem w Decathlon Polska widoczne są na wielu płaszczyznach: redukcji śladu węglowego, zmiany modelu biznesowego, stosowaniu zielonej energii, sadzeniu lasów, minimalizacji zużycia plastiku czy nawet wsparciu pracowników w korzystaniu ze zrównoważonych form transportu. Współpraca z Rohlig SUUS Logistics to kolejny krok w tym kierunku, ponieważ wypracowana koncepcja pozwoli nam na zmniejszenie emisyjności łańcucha dostaw – mówi Kamila Rubaszewska, Transport & Customs Team Leader.


Sprawne przeniesienie magazynu
Transport intermodalny to nie jedyny obszar logistyki, w którym SUUS wspiera Decathlon. Operator zapewnia także regularne całopojazdowe przewozy drogowe na terenie Polski. Firma realizuje transport rowerów z fabryki w Brześciu Kujawskim do centrów dystrybucyjnych klienta w Łodzi i Gliwicach, a także podzespołów czy fabrykatów do oddziału w Kutnie, skąd zasilana jest wytwórnia. Co więcej, w poprzednim roku SUUS był odpowiedzialny za przeniesienie łódzkiego magazynu z komponentami do wspomnianej lokalizacji w Kutnie. Największym wyzwaniem była migracji towarów w sposób nieodczuwalny dla procesu wytwarzania, a także synchronizacja pracy kierowców i operacji magazynowych w obu obiektach. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu łańcucha dostaw projekt przebiegł sprawnie. Przeniesienie zajęło 3 tygodnie, a w procesie wykorzystano 110 drogowych transportów całopojazdowych.
***


O Rohlig SUUS Logistics
Rohlig SUUS Logistics jest jednym z największych operatorów logistycznych w Europie Środkowej. Firma specjalizuje się w zarządzaniu logistyką i globalnymi łańcuchami dostaw. Realizuje procesy spedycyjne w oparciu o transport drogowy, morski, lotniczy i intermodalny, a także wdraża projekty logistyki kontraktowej. W 2022 r. spółka wygenerowała przychody w wysokości 2,291 mld zł. Firma zatrudnia obecnie około 2100 pracowników w ponad 30 oddziałach w 7 krajach i zarządza ponad 350 000 mkw. powierzchni magazynowej.


Kontakt dla mediów
● Mateusz Poźniak, Rohlig SUUS Logistics, mateusz.pozniak@suus.com, + 48 690 444 486
● Izabela Tadra, BrandLab, i.tadra@brandlab.pl, + 48 606 506 223