Media

PHIG.pl » Media » Unia Europejska upraszcza procedury zamówień publicznych

Unia Europejska upraszcza procedury zamówień publicznych

  • Data wydarzenia 06 stycznia 2016
  • ·
  • Publikacja 06 stycznia 2016
  • ·

Komisja Europejska 5 stycznia 2016 przyjęła przepisy dotyczące utworzenia wspólnego dokumentu dla zamówień (ESPD, European Single Procurement Document). Uprości on procedury udziału w konkursie na przyznanie zamówienia publicznego.

 

Dzięki ESPD w całej UE firmy będą mogły złożyć tylko oświadczenie, że spełniają niezbędne warunki do wypełnienia warunków przetargu, by wziąć w nim udział. Pełną dokumentację faktycznie potwierdzającą te zdolności będzie musiał przedstawić wyłącznie zwycięzca przetargu.

 

System ponadto będzie działał elektronicznie, co ma także ułatwić udział w przetargach. Bruksela udostępni odpowiednie narzędzia zleceniodawcom i oferentom, dzięki czemu zapewniony zostanie jednolity format procedury przetargowej w całej UE.

 

 

Ostatecznie cała procedura przetargowa ma opierać się na systemie elektronicznym. Jednak państwa członkowskie mogą opóźnić przejście na system elektroniczny do 18 października 2018 r., więc ESPD jest także dostępny w wersji do druku.

 

Komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska stwierdziła, że „zmniejszając liczbę dokumentów wymaganych do wzięcia udziału w przetargu ułatwimy firmom udział w przetargach publicznych. W rezultacie administracja publiczna będzie mogła wybierać z większej ich liczby, dzięki czemu będzie w stanie zapewnić lepsze i tańsze usługi” – tłumaczyła komisarz.

 

Dzisiejsze przepisy są tylko fragmentem szerszego planu reform prawa zamówień publicznych w UE. Na pozostałą część zmian będziemy musieli poczekać do kwietnia br.

 

Źródło:

Portal Unii Europejskiej Euractiv

 

Zdjęcia:
http://absfreepic.com/
Licencja: CC0 Public Domain