Media

PHIG.pl » Media » Hiszpania zapewni bezpieczeństwo energetyczne Europie. Projekt gazociągu „Midcat” zyskał wsparcie funduszy unijnych

Hiszpania zapewni bezpieczeństwo energetyczne Europie. Projekt gazociągu „Midcat” zyskał wsparcie funduszy unijnych

  • Data wydarzenia 20 stycznia 2016
  • ·
  • Publikacja 20 stycznia 2016
  • ·

Państwa członkowskie zgodziły się zainwestować 217 mln euro w poprawę bezpieczeństwa energetycznego. Unijne pieniądze otrzyma 15 projektów, w tym hiszpański gazociąg „Midcat”.

 

 

19.01.2016 r państwa członkowskie zgodziły się na propozycję Komisji Europejskiej ws. wykorzystania 217 mln euro z Instrumentu Łącząc Europę (CEF, Connecting Europe Facility). Kwota zostanie podzielona między 15 projektów - 9 gazowych i 6 związanych z energią elektryczną.

 

„Musimy kontynuować modernizację [połączeń], by włączyć na europejski rynek energetyczny wszystkie państwa [członkowskie] wciąż od niego odizolowane. Dzisiaj wsparcie otrzymują najbardziej potrzebujące regiony” - podkreślał  komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete.

 

Komisja Europejska chce, by każde państwo członkowskie miało do wyboru przynajmniej trzy źródła gazu ziemnego. Zgodnie z tym celem, większość zatwierdzonych projektów będzie realizowanych w Europie Środkowej i Wschodniej, ale również na południu Europy, co ma wybitny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całej Unii.

Wsparte zostaną połączenia między Francją i Hiszpanią – dzięki czemu hiszpańskie gazoporty będą mogły odbierać gaz dla reszty Europy – oraz między Hiszpanią i Portugalią.

 

„Midcat” – hiszpański projekt dotyczący realizacji gazociągu łączącego Algierę, Półwysep Iberyjski z Francją (port le Perthus) , i za jej pośrednictwem z Niemcami, zyskał wsparcie wynoszące 1.477.125,00 euro.


Projekt „Midcat” jest głównym elementem strategii hiszpańskiej polityki zagranicznej mającej na celu wejście w bliższe relacje z krajami Afryki, aby stamtąd poprowadzić gazociągi na północ i wschód UE, i tym samym zapewnić jej członkom całkowitą niezależność od rosyjskiego gazu.

Jest to nie tylko rozwiązanie w pełni popierane przez UE, ale przede wszystkim  zgodne z hiszpańskim ustawodawstwem, które nakłada obowiązek dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych, ograniczając do 50 procent uzależnienie od jednego dostawcy. W efekcie głównym dostawcą gazu dla Hiszpanii (38 procent) jest Algieria. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się odpowiednio: Nigeria (18,6 proc.) oraz Katar (13,6 proc.). Reszta gazu pochodzi z Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Europy.

 

Hiszpania posiada jednocześnie bardzo dużą zdolność transportu gazu ziemnego do Europy dzięki dwóm gazociągom Maghreb i Medgaz, łączącym Algierię z Półwyspem Iberyjskim, a także dzięki posiadaniu siedmiu terminali LNG, odbierających płynny gaz z pozostałych kierunków świata. W tej sytuacji budowa gazociągu Midcat byłaby dla Hiszpanii wielką szansą wzmocnienia jej pozycji na mapie geostrategicznej na czterech osiach: śródziemnomorskiej, atlantyckiej, wschodnio-europejskiej i francuskiej.

 

Źródło:

Portal Unii Europejskiej Euractiv

Binase (portal partnerski PHIG)

artykuł: Hiszpańska alternatywa energetyczna Europy

 

Zdjęcia:
http://absfreepic.com/
Licencja: CC0 Public Domain