Media

PHIG.pl » Media » Hiszpańska kolej poszerza zakres usług

Hiszpańska kolej poszerza zakres usług

  • Data wydarzenia 08 czerwca 2016
  • ·
  • Publikacja 08 czerwca 2016
  • ·

Hiszpański narodowy przewoźnik kolejowy Renfe po zeszłorocznych rekordowych wynikach, poszerza działalność. Przedsiębiorstwo, które posiada obecnie najdłuższą sieć kolei dużych prędkości w Europie, chce pójść w ślady niektórych operatorów linii lotniczych i oferować swoim pasażerom pełny zakres usług. 

Od przewozu po rezerwację hotelu i wynajęcie w miejscu docelowym samochodu. Biuro podróży Renfe zaplanuje też klientom kolei wszystkie inne szczegóły podróży.

Połowa biletów dalekobieżnych sprzedawana jest w Hiszpanii przez internet, dlatego tam też znaleźć można wszystkie nowe usługi. Renfe proponuje wynajem prawie 900 tysięcy pokoi hotelowych na całym świecie. Oferuje organizacje podróży biznesowych, wyjazdów z dziećmi i wakacji dla osób starszych. Za pośrednictwem portalu internetowego można kupić bilety do teatrów, muzeów, filharmonii.

 

W 2015 roku z usług dalekobieżnych pociągów skorzystało w Hiszpanii prawie 31 milionów pasażerów i po raz pierwszy w historii koleje państwowe przyniosły zyski.

 

Hiszpańskie koleje – innowacje wsparte funduszami unijnymi

 

Hiszpania ma najdłuższą w Europie, bo liczącą około 3 tys kilometrów sieć super szybkiej kolei, tutaj zwanej AVE. Hiszpania jest drugim po Chinach krajem na świecie i pierwszym w Europie jeśli chodzi o długość tras szybkiej kolei, na których pociągi osiągają prędkość co najmniej 300 km na godzinę. To sieć tras docelowo licząca ponad 7 tysiąca kilometrów oraz prawie 50 milionów przewiezionych pasażerów rocznie. A wszystko to dzięki pro kolejowemu nastawieniu hiszpańskich rządów, odpowiedniej polityce transportowej oraz przemyślanej strategii inwestowania w nowe technologie.

 

Nigdzie indziej w Europie nie buduje się tylu nowych linii przystosowanych do prędkości 350 km/h i nie modernizuje pozostałych ważnych połączeń kolejowych do prędkości 220 km/h niż w Hiszpanii.

 

Według planów rozwoju KDP w Hiszpanii, czas dojazdu do stolicy państwa ze stolicy dowolnej prowincji ma wynosić mniej niż 4 godziny. Dużym projektem było wybudowanie liczącego 621 km połączenia między Madrytem a Barceloną. Jest to trasa wyznaczająca nowe standardy dla linii KDP, jej budowa była skomplikowana pod względem technicznym – wymagała wybudowania aż 76 mostów oraz 17 wiaduktów. Jednak korzyści takiej inwestycji widać po porównaniu czasu podróży – zmniejszył się o prawie 4 godziny i wynosi obecnie 2 godziny 38 minut. Okazuje się, że porównując czasy poruszania się po Hiszpanii pociągiem i samolotem, pociąg pod względem czasowym i finansowym wygrywa.

 

źródło:

http://inwestycje.pl/logistyka_transport/Hiszpaska-kolej-poszerza-uslugi;280831;0.html

Portal KDP (Koleje Duzych Prędkości)>>>

 

photo credit: Alvia via photopin (license)