Media

PHIG.pl » Media » Hiszpania na trzecim miejscu w Europie pod względem wartości inwestycji

Hiszpania na trzecim miejscu w Europie pod względem wartości inwestycji

  • Data wydarzenia 05 maja 2016
  • ·
  • Publikacja 05 maja 2016
  • ·

W opublikowanym raporcie fDi Finnancial Times, Hiszpania pod względem ilości projektów znalazła się na czwartym (227 projektów), zaś Polska na szóstym miejscu (188 projektów) w Europie,  jako kraj docelowy dla inwestycji typu greenfield. Pierwsze miejsce zajęła Wielka Brytania (553 projekty), następnie Niemcy i Francja.

 

Pod względem ich wartości z sumą 10,4 mld dol. Hiszpania plasuje się na trzecim miejscu po Wielkiej Brytanii (53,3 mld dol.) i Rosji (11,6 mld dol.). Polska z przedsięwzięciami  o wartości 5,3 mld dol. zajęła dziewiąte miejsce.


W Europie głównym źródłem inwestycji jest Wielka Brytania (45,6 mdl dol.), Hiszpania zajmuje czwarte miejsce po Niemcach i Francji, z inwestycjami wartymi 20,5 mld dol.

 

Inwestowano najwięcej w surowce naturalne, następnie w sektor nieruchomości, energię odnawialną i komunikację. Obecnie  globalna gospodarka odnotowuje wyraźną tendencję spadkową, co odbija się na inwestycjach typu greenfield. Wiceprezydent fDi H. Loewendhal prognozuje w 2016 roku, co najmniej 5 proc. spadek przedsięwzięć, jego zdaniem, powolny wzrost rzędu 3-5 proc. jest spodziewany w latach 2017-2020.

 

Źródło:

http://report.fdiintelligence.com/