Media

PHIG.pl » Media » Hiszpania: nowa inwestycja publiczno-prywatna o wartości 745 mln euro w zrównoważone i wydajne nawadnianie

Hiszpania: nowa inwestycja publiczno-prywatna o wartości 745 mln euro w zrównoważone i wydajne nawadnianie

  • Data wydarzenia 30 listopada 2023
  • ·
  • Publikacja 08 stycznia 2024
  • ·

Wkład publiczny wynosi 543 miliony euro, co świadczy o tym, że inwestycje są kluczowe dla nawadniania i nowoczesnego rolnictwa, ale także dla zagwarantowania przyszłości na obszarach wiejskich.

Hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności i Państwowa Spółka Handlowa do Instrastruktury Rolniczej podpisały dziś trzy umowy o współpracy dotyczące inwestycji publiczno-prywatnych o wartości 745,4 mln euro w 11 wspólnotach autonomicznych.

Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla promowania zrównoważonego, wydajnego i nowoczesnego nawadniania, które jest podstawowym filarem hiszpańskiego systemu rolno-spożywczego, ale także niezbędne dla zagwarantowania przyszłości obszarów wiejskich.

Ministerstwo znajduje się w tej chwili w najbardziej ambitnym momencie jeśli chodzi o wielkość inwestycji w modernizację nawadniania w historii, o wartości inwestycji przekraczającej 2 344 mln euro w latach 2022-2027. Jest to trzykrotność średnich rocznych inwestycji z ostatnich dwóch dekad. W sumie zmodernizowane zostanie nawadnianie 700 000 hektarów upraw, na czym skorzysta około 20 000 rolników. Inwestycje te uzupełniają inwestycje planowane przez Ministerstwo Transformacji Ekologicznej i Wyzwań Demograficznych na łączną kwotę 5 mld euro.

 

Źródło:

https://www.lamoncloa.gob.es/serviciosdeprensa/notasprensa/agricultura/Paginas/2023/301123-planas-regadio-sostenible.aspx