Media

PHIG.pl » Media » Rząd Hiszpanii przeznaczy 3 miliardy euro na dwa najbliższe przetargi w ramach Strategicznego Projektu na rzecz Ożywienia i Transformacji Gospodarczej

Rząd Hiszpanii przeznaczy 3 miliardy euro na dwa najbliższe przetargi w ramach Strategicznego Projektu na rzecz Ożywienia i Transformacji Gospodarczej

  • Data wydarzenia 21 czerwca 2023
  • ·
  • Publikacja 01 stycznia 2024
  • ·

Rząd Hiszpanii przeznaczy 3 miliardy euro na dwa najbliższe przetargi w ramach Strategicznego Projektu na rzecz Ożywienia i Transformacji Gospodarczej (PERTE) w kwestii produkcji samochodów elektrycznych i akumulatorów.

Nowo zatwierdzona linia finansowa dla produkcji baterii otrzyma budżet w wysokości 837 mln euro. Reszta środków będzie przeznaczona na produkcję pojazdów elektrycznych i akumulatorów.

 

Hiszpańskie Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Turystyki, po rozmowach z sektorem motoryzacyjnym, finalizuje opracowywanie rozporządzeń ustanawiających zasady regulacyjne oraz omawianie przetargu na rzecz drugiej części projektu rządowego PERTE w kwestii produkcji pojazdów elektrycznych i akumulatorów. Podsumowując, rząd Hiszpanii przeznaczy około 3 miliardów euro, co obejmuje sfinansowanie drugiego przetargu (baterie plus konkretne projekty) oraz aneks do funduszy europejskich zatwierdzony niedawno przez Radę Ministrów Hiszpanii.

Minister Przemysłu, Handlu i Turystyki Hiszpanii, Héctor Gómez, jest przekonany, że fundusze przeznaczone na przeprowadzenie dwóch kolejnych przetargów ulegną wyczerpaniu. „Hiszpania sprosta temu wyzwaniu dla przemysłu i staniemy się liderem zrównoważonej mobilności w Europie”.

Drugi przetarg w 2023 roku będzie dotyczył dwóch linii. Pierwsza z nich to projekt dotyczący produkcji ogniw baterii oraz promowania projektów związanych z przetwarzaniem litu i kobaltu, który zostanie zasilony kwotą 837 mln euro. „Ta pierwsza część ma fundamentalne znaczenie, gdyż gwarantuje przyszłość naszych zakładów motoryzacyjnych, a także wejście nowych operatorów, którzy po raz pierwszy w historii zainwestują w naszym kraju" – podkreślił Gómez.

Druga linia natomiast będzie skupiona na opracowywaniu nowych modeli pojazdów elektrycznych i prototypów baterii, a także ogniw paliwowych, dając im drugie życie. Obecnie rząd Hiszpanii oczekuje na publikację przez Unię Europejską rozporządzenia w sprawie wyjątków co do kategorii. Łączny budżet drugiego przetargu w ramach programu rządowego PERTE VEC wyniesie około 1,5 mld EUR. Następnie przeprowadzony będzie trzeci przetarg o wartości ponad 1,45 mld euro.

System przyznawania dotacji dla tych przetargów, których suma przekracza 3 miliardy euro wraz z dodatkowymi pozycjami, będzie prosty. W związku z tym warunki udziału zostały uelastycznione, kategorie projektów kwalifikujących się do wsparcia zostały zwiększone, a maksymalne progi pomocy zostały zaktualizowane i poprawione zgodnie z nowymi ramami czasowymi ustanowionymi przez UE.

Źródło:

https://www.lamoncloa.gob.es/serviciosdeprensa/notasprensa/industria/Paginas/2023/210623-convocatorias-perte-vehiculo-electrico.aspx