Media

PHIG.pl » Media » Wzrost gospodarczy sektora usług w Hiszpanii na najwyższym poziomie od dziewięciu miesięcy

Wzrost gospodarczy sektora usług w Hiszpanii na najwyższym poziomie od dziewięciu miesięcy

  • Data wydarzenia 06 stycznia 2020
  • ·
  • Publikacja 06 stycznia 2020
  • ·

IHS MARKIT PMI® sektor usług w Hiszpanii, główne wnioski:

- Krajowa gospodarka napędza silny wzrost nowych zamówień,
- Zaufanie handlowe na najwyższym poziomie od pięciu miesięcy,
- Ceny płacone gwałtownie wzrosły, ale ceny pobrane pozostają niezmienione.

 

Sektor usług w Hiszpanii pozytywnie zamknął rok 2019, odnotowując najwyższy wzrost od dziewięciu miesięcy. Nowe zamówienia nadal rosły w stałym tempie, a firmy zwiększały zatrudnienie w umiarkowanym tempie. Zaufanie do przyszłości poprawiło się do maksymalnego poziomu od pięciu miesięcy. Indeks aktywności handlowej, oparty na pytaniu zadawanym firmom, aby skomentowały rozwój ich działalności w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrósł już drugi miesiąc z rzędu. Rejestrując 54,9, indeks wzrósł z 53,2 zarejestrowanego w listopadzie i utrzymywał się na najwyższym poziomie od marca ubiegłego roku. Wzrost ponownie został wsparty solidnym wzrostem poziomu nowych zamówień. Grudzień wskazał na kontynuację trendu wzrostowego, który sięga lata 2013 r., chociaż ostatni wzrost był nieco wolniejszy niż w listopadzie, co odzwierciedla głównie utrzymującą się słabość zamówień pochodzących z zagranicy, która spadła ósmy miesiąc z rzędu. Jednak plany zwiększenia działalności komercyjnej i strategicznej, w połączeniu z nieco większą zachętą ze względu na wzrost popytu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, ogólnie poprawiły zaufanie w grudniu, które okazało się najwyższe od pięciu miesięcy.


Pod koniec 2019 r. moce produkcyjne pozostały pod presją, pomimo ogólnego wzrostu aktywności. Zamówienia oczekujące na realizację wzrosły w grudniu drugi miesiąc z rzędu (i po raz piąty w ciągu ostatnich sześciu okresów badań). Wzrost był solidny i najsilniejszy od sierpnia 2018 r. Firmy poinformowały, że wzrost obciążenia pracą odzwierciedla ciągły wzrost nowych zamówień w ich przedsiębiorstwach. Tendencje w działalności, nowe zamówienia i zamówienia oczekiwane skłoniły niektóre firmy do zatrudnienia dodatkowego personelu, o czym świadczy nowy wzrost zatrudnienia. Wzrost liczby pracowników w grudniu, choć niewielki, wydłużył obecny okres wzrostu do ponad pięciu lat. Ciągły wzrost popytu na zatrudnienie doprowadził do większej presji na wzrost płac, a w konsekwencji na koszty operacyjne w grudniu. Najnowsze dane wykazały, że koszty wzrosły do najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy. Oprócz wzrostu kosztów pracy ankietowane firmy poinformowały również, że wzrosły ceny rachunków za paliwo i media, a próby przeniesienia takiego wzrostu kosztów na klientów były zasadniczo nieudane z powodu silnej presji konkurencji pod koniec 2019 r. W związku z tym średnie ceny pobrane pozostały niezmienione w grudniu.

Komentując dane PMI, Paul Smith, dyrektor ekonomiczny IHS Markit podkreślił, ze sektor usług w Hiszpanii pozytywnie zakończył dekadę, rejestrując nową ekspansję i utrzymując okres wzrostu, który trwa od ponad sześciu lat. Solidny i przyspieszony wzrost aktywności powinien zagwarantować solidny wzrost PKB w czwartym kwartale o co najmniej 0,4%.

 

Źródło:

https://www.markiteconomics.com/Public/Home/PressRelease/5e282540e11b4f40b19e5d1baa3accdc