Media

PHIG.pl » Media » Hiszpania postępuje w procesie cyfryzacji utrzymując się powyżej średniej unijnej

Hiszpania postępuje w procesie cyfryzacji utrzymując się powyżej średniej unijnej

  • Data wydarzenia 11 czerwca 2019
  • ·
  • Publikacja 11 czerwca 2019
  • ·

Komisja Europejska opublikowała ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego  (DESI), który co roku porównuje cyfrową ewolucję 28 państw Unii Europejskiej. W tegorocznym rankingu Hiszpania utrzymuje 11 pozycję, notując jednocześnie wzrost punktacji w stosunku do poprzedniego badania oraz znajduje się ponad średnią unijną - wyróżnia się pod tym względem wśród głównych gospodarek europejskich.

Raport DESI składa się z pięciu dużych wskaźników: łączność, kapitał ludzki, korzystanie z usług internetowych, wykorzystanie technologii cyfrowych oraz cyfrowe usługi publiczne.

Hiszpania należy do czołówki najbardziej rozwiniętych krajów europejskich pod wzgledem cyfryzacji usług publicznych. Według raportu Komisji, Hiszpania zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji.

Raport DESI wskazuje również na poprawę w łączności, gdzie Hiszpania awansuje z pozycji 10. na 9. Ową pozycję udaje się osiągnąć pomimo tego, że żadna ze zmiennych w indeksie nie mierzy rozwoju sieci światłowodów, a na tym polu Hiszpania wiedzie prym.

Trzecim obszarem, w którym Hiszpania osiąga znaczący wynik jest wykorzystanie technologii cyfrowych – 10 miejsce. Jeśli chodzi o korzystanie z usług internetowych, to kraj zajmuje pozycję 11., tak samo jak w dwóch wcześniejszych latach, notując jednak wzrost w punktacji. W obszarze kapitału ludzkiego Hiszpania znajduje się na miejscu 17., tak samo jak w poprzednich dwóch latach.

 

Źródło:

https://www.lamoncloa.gob.es/serviciosdeprensa/notasprensa/economia/Paginas/2019/110619-informe.aspx