Media

PHIG.pl » Media » Przegląd prasy. „Parkiet”: Lepsza droga Madrytu.

Przegląd prasy. „Parkiet”: Lepsza droga Madrytu.

  • Data wydarzenia 26 października 2016
  • ·
  • Publikacja 26 października 2016
  • ·

Włochy i Hiszpania, trzecia i czwarta pod względem wielkości gospodarka strefy euro, obrały odmienne drogi wychodzenia z poważnej recesji po kryzysie finansowym. Wczesne wyczyszczenie bankowych bilansów po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości w połączeniu z reformami zwiększającymi konkurencyjność dały Hiszpanii przewagę nad Włochami. 

Wprawdzie polityczna przyszłość zarówno Matteo Renziego, jak i Marian o Rajoya na stanowiskach premierów wcale nie jest jasna, ale dobre wyniki obu gospodarek nie budzą żadnych wątpliwości -czytamy w warszawskim dzienniku gospodarczym „Parkiet”

Włochy i Hiszpania, trzecia i czwarta pod względem wielkości gospodarka strefy euro, obrały odmienne drogi wychodzenia z poważnej recesji po kryzysie finansowym. Wczesne wyczyszczenie bankowych bilansów po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości w połączeniu z reformami zwiększającymi konkurencyjność dały Hiszpanii przewagę nad Włochami. W Italii spory prawne wstrzymują tempo wzrostu, które i tak zazwyczaj było słabe.

 Hiszpania może opuścić peryferie strefy euro, bo kłopoty jej sektora bankowego mają charakter międzynarodowy, a tempo wzrostu gospodarczego jest solidne - ocenia Mark Dowding z londyńskiej firmy BlueBay Asset Management, która zarządza aktywami rzędu 55 mld USD i ma obligacje zarówno hiszpańskie, jak i włoskie.  Natomiast Włochy wciąż borykają się z wysokim zadłużeniem, słabym wzrostem i utrzymującymi się kłopotami sektora bankowego -dodał.

Wprawdzie premier Renzi od 2014 r. zliberalizował rynek pracy i próbuje usprawnić biurokrację, ale to wciąż za mało, by odwrócić niekorzystny trend. Premier Rajoy w 2012 r. wprowadził kontrowersyjną reformę ułatwiającą zwalnianie pracowników, a przede wszystkim sumą 41 mld euro dokapitalizował upadające banki. Najpierw ożywiło to eksport, a teraz również inwestycje i popyt.

 

Źródło:

Parkiet, DZ. I Nr 248  z dn. 24-10-16, Warszawa.

„Strefa euro. Banki wyczyściły bilanse. Lepsza droga Madrytu”, autor JB