Aktualności

PHIG.pl » Aktualności » Spotkanie z Podsekretarzem Stanu R. Mendivilem

Spotkanie z Podsekretarzem Stanu R. Mendivilem

  • Data wydarzenia 06 marca 2014
  • ·
  • Publikacja 25 lutego 2014
  • ·

SPOTKANIE ROBOCZE PRZEDSTAWICIELI POLSKICH FIRM INWESTUJĄCYCH W HISZPANII Z REPREZENTANTAMI POLSKICH I HISZPAŃSKICH INSTYTUCJI

06.03.2014 MADRYT

 

W dniu 6 marca 2014 z inicjatiaywy Wydzłu Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Madrycie i Polsko – Hiszpańskiej Izby Gospodarczej odbyło się w Madrycie spotkanie robocze przedstawicieli polskich firm inwestujących w Hiszpanii z reprezentantami polskich i hiszpańskich instytucji wspierających współpracę gospodarczą między obydwoma krajami.

W spotkaniu udział wzięli Pan Rafael Mendivil Peydro Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Hiszpanii, Członek Hosko – Hiszpańskiej Iznorowy Polby Gospodarczej; Jego Ekscelencja Ambasador RP w Hiszpanii Pan Tomasz Arabski; Pan Mirosław Węglarczyk I Radca WPHI Ambasady RP w Madrycie, Członek Honorowy Polsko – Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, Manuel Melchor Gil Doradca w Kancelarii Premiera Hiszpanii; José García Morales Wiceprezes, Sekretarz Komisji Stosunków Międzynarodowych Konfederacji Pracodawców Hiszpanii CEOE Internacional; Stefan Bekir Assanowicz Prezes Rady Polsko – Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, Victor Santisteban Wiceprezes Rady Polsko – Hiszpańskiej Izby Gospodarczej; Barbara Bajorek Skarbnik Polsko – Hiszpańskiej Izby Gospodarczej; Zuzanna Gołębiewska Dyrektor Biura Polsko – Hiszpańskiej Izby Gospodarczej.


Spotkanie miało na celu omówienie bieżącej sytuacji firm polskich w Hiszpanii, ocenę sytuacji na rynku, a także wypracowanie rekomendacji dla polskich firm, które mogłyby być zainteresowane inwestowaniem w Hiszpanii. Rozmawiano także o formach wsparcia, jakie firmy polskie mogą otrzymać ze strony Ambasady oraz Polsko – Hiszpańskiej Izby Gospodarczej na rynku hiszpańskim.

 

Wśród barier na jakie napotykają w Hiszpanii, przedstawiciele firm polskich wymienili rozbudowaną biurokrację, a także, w przypadku firm działających w specyficznych sektorach powiązanych np. z bezpieczeństwem– trudności z uzyskiwaniem pozwoleń, które wydają się być większe niż w przypadku firm hiszpańskich działających w analogicznym sektorze w Polsce.

 

Większość z firm reprezentowanych podczas spotkania weszła na rynek hiszpańskich tuż przed, lub w trakcie kryzysu, co wiązało się z koniecznością przezwyciężenia trudności i problemów z jakimi borykała się w ostatnich latach gospodarka hiszpańska. Tym bardziej optymistyczne wydają się komentarze przedsiębiorców, mówiące o tym, że obroty firm zwiększyły się na przestrzeni ostatnich miesięcy, niektóre z nich nawet zwiększyły zatrudnienie w Hiszpanii.

 

Wśród pozytywnych aspektów inwestowania w Hiszpanii, Polacy wskazali na wykwalifikowany i komunikatywny personel, a także komfort działania w ramach jednolitych zasad rynku unijnego. Według zebranych opinii, obecny moment, w którym obserwujemy pierwsze pozytywne sygnały mogące wskazywać na nadchodzący koniec kryzysu na rynku hiszpańskim, jest doskonałym czasem na rozpoczęcie działalności i inwestycji polskich firm w Hiszpanii. Podkreślono też bardzo istotny aspekt dotyczący firm działających na rynku hiszpańskim, a mianowicie możliwość wykorzystania ogromnego doświadczenia Hiszpanii na rynkach Ameryki Łacińskiej oraz ułatwień wynikających z licznych umów gospodarczych zawartych między Hiszpanią a poszczególnymi krajami z tej grupy. Firma obecna na rynku hiszpańskim może w pełni wykorzystać te możliwości.

 

Polsko – Hiszpańska Izba Gospodarcza aktywnie działa na rzecz zwiększenia liczby polskich inwestycji w Hiszpanii, a także wspiera firmy polskie już działające na tym rynku. Służy bieżącą informacją, a przede wszystkim w praktyczny sposób ułatwia bezpośrednie kontakty biznesowe i ich rozwój. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym biurem w Warszawie bądź przedstawicielem w Madrycie.

Galerie