Ustawa o ochronie sygnalistów: co zmieniło się od grudnia 2024

PHIG.pl » Eksperci radzą » Ustawa o ochronie sygnalistów: co zmieniło się od grudnia 2024
  • Publikacja 23 stycznia 2025
  • Modyfikacja 2025-01-23 15:11:57

25 grudnia 2024 weszły w życie przepisy Ustawy o ochronie sygnalistów odnoszące się do dokonywania zgłoszeń zewnętrznych.


Zgodnie z informacjami opublikowanymi w Biuletynie Informacji Publicznej RPO - od 25 grudnia 2024 roku sygnalista będzie mógł dokonać zgłoszenia zewnętrznego do Rzecznika Praw Obywatelskich poprzez następujące kanały zgłoszeń:
- dedykowany formularz, który będzie dostępny na stronie Zespołu do spraw Sygnalistów,
- podczas konsultacji z pracownikiem z Zespołu do spraw Sygnalistów (po uprzedniej informacji od osoby chcącej dokonać zgłoszenia i umówieniu się na spotkanie),
- pocztą tradycyjną,
- dzwoniąc na infolinię obsługującą zgłoszenia zewnętrzne.

 

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 8 Ustawy procedura zgłoszeń wewnętrznych, wprowadzona przez przedsiębiorców, powinna określać zrozumiałe i łatwo dostępne informacje na temat dokonywania zgłoszeń zewnętrznych do Rzecznika Praw Obywatelskich albo organów publicznych oraz - w stosownych przypadkach - do instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej.

 

Zapoznaj się z artykułem dostępnym w linku poniżej:
https://www.pwc.pl/pl/artykuly/ustawa-o-sygnalistach-co-warto-wiedziec.html?utm_source=email&utm_medium=email-external&utm_campaign=forensic-whistleblowing&utm_content=artykul-ustawa-o-sygnalistach-co-warto-wiedziec-izby-email-email-external-09-01-2025