Aktualne zasady izolacji i kwarantanny pracowników

PHIG.pl » Ogłoszenia » Pozostałe » Aktualne zasady izolacji i kwarantanny pracowników

Zasady dotyczące nakładania kwarantanny na ozdrowieńców i osoby zaszczepione, które są jednocześnie domownikami osoby zakażonej SARS-CoV-2, uległy zmianie od 13 marca. Informacja ta jest istotna szczególnie dla pracodawców, którzy w związku ze wzrostem zachorowań w ostatnich dniach mogą spodziewać się większych braków kadrowych w firmach.

Kiedy ozdrowieniec jest zwolniony z kwarantanny?

Od kilku miesięcy obowiązuje zasada, według której osoba zamieszkująca z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, musi poddać się kwarantannie trwającej do 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby zakażonej. Kwarantanna zostaje nałożona bez decyzji Sanepidu, a można się o niej dowiedzieć z Internetowego Konta Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl. Pracodawca natomiast dowiaduje się o tym z informacji udostępnianych za pośrednictwem PUE.

Zasady poddawania się kwarantannie nie obowiązują jednak osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, a także osób, które z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 były poddane: izolacji w warunkach domowych,  izolacji lub hospitalizacji.

Osoby te są zwolnione z odbywania kwarantanny w opisanej sytuacji.

Więcej na temat zasad izolacji, wyjątków oraz sposobu obliczania okresu kwarantanny dowiedzą się Państwo z artykułu Olesiński & Wspólnicy: https://olesinski.com/aktualnosci/status-ozdrowienca-nie-zawsze-pomoze-aktualne-zasady-izolacji-i-kwarantanny-pracownikow/

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości – doradcy O&W są do Państwa dyspozycji:

Katarzyna Jarczyk

katarzyna.jarczyk@olesinski.com

Maksymilian Chlebosz

maksymilian.chlebosz@olesinski.com

Dane do kontaktu