Co nowego u naszych Firm Członkowskich

PHIG.pl » Co nowego u naszych Firm Członkowskich » Santander Bank Polska wspiera Agencję ONZ ds. Uchodźców w szybkim i bezpiecznym dostarczeniu gotówki uchodźcom z Ukrainy

Santander Bank Polska wspiera Agencję ONZ ds. Uchodźców w szybkim i bezpiecznym dostarczeniu gotówki uchodźcom z Ukrainy

Santander Bank Polska S.A.

  • Dodano 10 kwietnia 2022
  • ·

Santander Bank Polska współpracuje z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zapewniając narzędzie do szybkiego i bezpiecznego przekazania gotówki uchodźcom docierającym do Polski z Ukrainy, aby wspierać ich integrację w kraju.

 

Współpraca z UNHCR

 

Program UNHCR Cash Assistance wykorzystuje innowacyjną technologię dostarczaną przez Santander Bank Polska opartą o system czeków BLIK – unikalnego dziewięciocyfrowego kodu, który można wykorzystać do wypłaty gotówki z bankomatów bez konieczności posiadania karty płatniczej, konta bankowego czy aplikacji bankowej na smartfonie. Usługa nie wymaga produkcji żadnych plastikowych kart.

 

Uchodźcy, którzy zarejestrują się w punkcie recepcyjnym UNHCR, otrzymują bezpieczne hasło, a następnie kod SMS, dzięki któremu mogą wypłacać pieniądze z większości bankomatów w Polsce, m.in. obsługiwanych przez Santander Bank Polska, PKO BP, Millenium, BNP Paribas, mBank, ING, SGB, Euronet i Planet Cash.

 

Inicjatywa została już uruchomiona w pierwszym ośrodku recepcyjnym UNHCR w Warszawie po fazie testowej. Od pierwszego dnia działania UNHCR Cash Assistance wydano ponad 3 606 czeków BLIK, a już wkrótce otwarte zostaną dwa dodatkowe punkty recepcyjne UNHCR: w Krakowie i kolejny w Warszawie.

 

Więcej informacji na temat projektu UNHCR „Cash Assistance", w tym o adresach punktów recepcyjnych i warunkach, które należy spełnić, by otrzymać finansowanie, znaleźć można na stronach UNHCR.

 

– Pomoc pieniężna dostarczona przez UNHCR i partnerów pomoże uchodźcom z Ukrainy ponownie rozpocząć życie w Polsce i pokryć ich najbardziej podstawowe potrzeby w początkowym etapie, uzupełniając wsparcie ze strony państwa polskiego. Jest to ważny krok w kierunku większej niezależności i chciałbym podziękować Santander Bank Polska, że pomógł beneficjentom zrobić ten krok – powiedział Marin Din Kajdomcaj, Przedstawiciel UNHCR w Polsce.

 

– Nie można pozostawać biernym wobec tragedii, jakiej doświadczają miliony uchodźców z Ukrainy. Chcemy zwiększać skalę realnej pomocy, którą już oferujemy i dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o współpracy z UNHCR. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii bankowych w ciągu zaledwie kilku dni udało nam się stworzyć rozwiązanie, które wykorzystywane jest do dystrybucji pomocy finansowej dla osób potrzebujących – powiedział Michał Gajewski, CEO.

 

Ana Botin, przewodnicząca Rady Nadzorczej Grupy Santander, dodała: – Jestem niezmiernie dumna z pracy naszego zespołu w Polsce, który wsparł tę niezwykle ważną inicjatywę ONZ. Dostarczenie gotówki do osób potrzebujących jest istotnym krokiem w odbudowie życia tych, którzy uciekli przed wojną. Mamy nadzieję, że ten program pomoże wielu tysiącom rodzin i osób indywidulanych.

 

– Serdecznie dziękuję naszym partnerom oraz wszystkim zaangażowanym osobom za szybką reakcję, elastyczność w działaniu i wielką determinację! W inicjatywę było zaangażowanych kilkadziesiąt osób z różnych jednostek banku. Ogromne podziękowania kieruję w szczególności do całego Departamentu Bankowości Transakcyjnej z Pionu Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej pod wodzą Szymona Gruszewskiego, do Renaty Dutkiewicz oraz do wszystkich osób z Pionu PBBiK, które wsperały ten projekt. Jestem niesamowicie dumny, że mogliśmy wesprzeć Agencję ONZ ds. Uchodźców, by w taki sposób pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy – komentuje Lech Gałkowski.

 

Pomoc Grupy Santander

 

Santander aktywnie wspiera działania podejmowane w odpowiedzi na kryzys humanitarny. We współpracy z władzami hiszpańskimi, bank pomógł 180 uchodźcom bezpiecznie dotrzeć do Hiszpanii i wykorzystuje część swojej siedziby w Boadilla jako tymczasowe zakwaterowanie dla ukraińskich rodzin. Ponadto bank zniósł opłaty za wszystkie dozwolone przelewy na Ukrainę z Europy i USA, pomógł zebrać ponad 10 mln euro na pomoc w reagowaniu na kryzys, zawiesił opłaty za prowadzenie rachunków i karty dla ukraińskich klientów w Polsce, a także zapewnił bezpłatne korzystanie z bankomatów i stały dostęp do gotówki w oddziałach i za pośrednictwem bankomatów.