Media

PHIG.pl » Media » Mieszkanie w Barcelonie o wiele droższe niż w Madrycie – wyniki raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets” firmy Deloitte

Mieszkanie w Barcelonie o wiele droższe niż w Madrycie – wyniki raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets” firmy Deloitte

  • Data wydarzenia 19 sierpnia 2016
  • ·
  • Publikacja 19 sierpnia 2016
  • ·

W tym roku po raz pierwszy w raporcie Deloitte przeanalizowano, jakiej wielkości nowe mieszkanie można kupić w europejskich państwach i metropoliach za 200 tys. euro. Średnia dla wszystkich analizowanych krajów wynosi 114 metrów kwadratowych, a dla największych miast europejskich – 90 metrów kwadratowych. 

„Najtaniej jest w Rosji, gdzie za tę sumę można kupić mieszkanie o powierzchni nawet 276 metrów kwadratowych, a z kolei taka kwota wystarczy jedynie średnio na 39 metrów w Wielkiej Brytanii. Jak więc widać różnice są naprawdę ogromne. Podobnie jest z miastami. W węgierskim Debreczynie 200 tys. euro oczekuje się za apartament wielkości 201 metrów kwadratowych, a w centrum Londynu za jedynie 11 metrów kwadratowych” - mówi Marta Kamionowska, Dyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego, Zespół Doradztwa dla Rynku Nieruchomości, Deloitte.

 

Polska znajduje się powyżej średniej europejskiej, za 200 tys. euro. można nabyć w naszym kraju 163 metry kwadratowe mieszkania, przy czym w Warszawie  suma ta wystarczy na 114 metrowy apartament.

W  Hiszpanii za tę kwotę nabędziemy apartament 119 metrowy, zaś w Madrycie 67 metrowy, podobnie jak w Brukseli (69 mkw.) i  Berlinie (63 mkw.).

Co ciekawe w Monachium, Mediolanie, Barcelonie oraz Tel Awiwie jest drożej niż w stolicach państw, w których leżą te miasta.  Dla porównania w Barcelonie za tę samą kwotę zakupimy 56 mkw. mieszkanie, czyli o 11 mkw. mniejsze niż w Madrycie. Jednocześnie cena mieszkania w Barcelonie przewyższa dwukrotnie średnią cenę za własne lokum dla całej Hiszpanii.


Ceny mieszkań w Warszawie stanowią prawie 150 proc. średniej wartości dla całej Polski.

Największe różnice w tym kontekście są widoczne w Moskwie, w której ceny mieszkań to prawie 370 proc. średniej ceny dla Rosji oraz w centralnym Londynie, gdzie stanowią 350 proc. w porównaniu do średniej ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii.

 

W 2015 r. ceny polskich mieszkań w porównaniu z rokiem 2014 właściwie się nie zmieniły. Natomiast najwyższe wzrosty rok do roku odnotowano w Irlandii (o 27 proc.), Izraelu (o 10,8 proc.) i Hiszpanii (o 10,6 proc.).


W roku 2015 średnie zasoby mieszkaniowe dla krajów Unii Europejskiej wyniosły 486,5 mieszkania w przeliczeniu na tysiąc obywateli, a w analizowanych w raporcie państwach - 467 mieszkań.

Największymi zasobami mieszkaniowymi mogą pochwalić się Portugalia, Hiszpania, Francja i Austria.

W Hiszpanii na 1000 mieszkańców przypada 543 mieszkania, co lokuje ten kraj na drugim, po Portugalii (573/1000) miejsce w rankingu.


Spośród wszystkich analizowanych krajów najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców jest w Izraelu (niespełna 300 mieszkań). Na drugim miejscu od końca znalazła się Polska, w której wskaźnik ten wynosi 363 mieszkań na 1000 mieszkańców. Nasz kraj znajduje się blisko 25 proc. poniżej średniej europejskiej.

 

Biorąc pod uwagę wysokość średniej rocznej pensji brutto w danym kraju, najszybciej na własne mieszkanie mogą sobie pozwolić Niemcy, których już po 39 miesiącach pracy byłoby stać na metrowe lokum.  Hiszpanie, podobnie jak Holendrzy mogą zakupić własne lokum po 4,5 roku nieprzerwanej pracy.

 

Polska z wynikiem prawie ośmiu lat znalazła się w grupie krajów (wraz z Czechami, Węgrami, Francją, Słowenią, Irlandią i Włochami), w której mieszkańców stać na własne mieszkanie po 6-8 latach nieprzerwanej pracy. Natomiast mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą swoją pensję brutto odkładać w całości aż przez blisko jedenaście lat. Należy pamiętać, że faktyczna siła nabywcza w zależności od obciążeń pensji brutto w różnych krajach może się różnić, jednak dla potrzeb tego badania przejęto założenie, które umożliwia porównanie.

 

Przedstawione wyniki pochodzą z piątej edycji raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Raport podsumowuje rynek nieruchomości największych miast w siedemnastu krajach Unii Europejskiej, Rosji oraz w Izraelu.

 

Źródło:

http://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/propery-index-2016.html