Media

PHIG.pl » Media » Hiszpania: Wzrost PKB w II kw. 2016. Dalszy zwyżkowy trend w eksporcie z Polski do Hiszpanii

Hiszpania: Wzrost PKB w II kw. 2016. Dalszy zwyżkowy trend w eksporcie z Polski do Hiszpanii

  • Data wydarzenia 29 lipca 2016
  • ·
  • Publikacja 29 lipca 2016
  • ·

Hiszpańska gospodarka, mimo przedłużającej się sytuacji patowej na scenie politycznej, odnotowała bardzo solidny wzrost w pierwszej połowie 2016 roku. Wedle danych opublikowanych przez Ministerstwo Gospodarki i Innowacyjności, w I kw. tego roku wzrost gospodarczy wyniósł 0,8 proc., zaś II kw. osiągnął 0,7 proc., co przekłada się na wzrost PKB o 3,2 proc. w stosunku rocznym.

„Stanowi to silną przesłankę, by przewidywać dalszą, stopniową odbudowę hiszpańskiej gospodarki”, powiedział Wiceprezes Polsko Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, Marcin Grodzki.

„Ten pozytywny trend został obecnie potwierdzony przez hiszpański rząd, który zwiększył przewidywany w kwietniu wzrostu PKB za 2016 rok z 2,7 proc. na 2,9 proc.”, zauważył M. Grodzki.

 

Dalszy zwyżkowy trend w eksporcie z Polski do Hiszpanii

 

„Odnotowaliśmy wzrostowy trend w wymianie handlowej między Polską i Hiszpanią”, podkreśla Marcin Grodzki, Wiceprezes PHIG.

 

W pierwszych pięciu miesiącach 2016 roku, wymiana handlowa pomiędzy Polską a Hiszpanią osiągnęła 3,7 mld euro, o 5,7 proc. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

 

Polski eksport do Hiszpanii wzrósł o 4,2 proc. do 2 mld euro, natomiast import z Hiszpanii wzrósł o 7,7 proc. osiągając 1,6 mld euro. Saldo wymiany handlowej pozostaje pozytywne dla Polski i po pięciu miesiącach wynosi 431 mln euro.