Media

PHIG.pl » Media » Polska i Hiszpania w grupie bardzo stabilnych państw świata

Polska i Hiszpania w grupie bardzo stabilnych państw świata

  • Data wydarzenia 27 lipca 2016
  • ·
  • Publikacja 27 lipca 2016
  • ·

Hiszpania z 39.8 punktami zajęła 153 miejsce w rankingu Fragile States Index opublikowanym przez Fundusz na Rzecz Pokoju i znalazła się w grupie określonej jako kraje „bardzo stabilne”.

Polska zajęła w rankingu pozycję nr 152 i znalazła się w grupie określonej jako kraje "bardziej stabilne", razem z państwami takimi jak  Czechy, Chile, Litwa, Włochy, Mauritius, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Słowacja, Kostaryka, Katar, Łotwa, Argentyna, Barbados.

 

Ranking publikowany jest corocznie i powstaje na podstawie informacji  zebranych w poprzednim roku, co oznacza, tegoroczne pozycje opierają się na danych z roku 2015.

Kraje na szczycie listy, uznane za najbardziej kruche i niestabilne to Somalia, Południowy Sudan,  Republika Środkowej Afryki, Jemen, Sudan, Syria, Czad oraz Demokratyczna Republika Konga.

Za najbardziej stabilny kraj na świecie, po raz szósty z rzędu, została uznana Finlandia. Na ostatnich miejscach listy znalazły się także wszystkie pozostałe kraje skandynawskie.

 

Fragile States Index za podstawę oceny używa różnorodnych czynników ryzyka określonych w danym kraju i bazuje przy tym na milionach dokumentów,  w tym licznych publikacjach i raportach.  Lista sporządzona przez Fundusz na Rzecz Pokoju opiera się na wskaźnikach takich jak między innymi:  presje demograficzne,  spowolnienie gospodarki, czy dostępne usługi publiczne.

 

Cały raport:

http://library.fundforpeace.org/fsi16-report