Media

PHIG.pl » Media » Raport „Hiszpanie wobec budownictwa mieszkaniowego w 2015 roku”

Raport „Hiszpanie wobec budownictwa mieszkaniowego w 2015 roku”

  • Data wydarzenia 01 lipca 2016
  • ·
  • Publikacja 01 lipca 2016
  • ·

Dwa lata temu większość madrytczyków uważała, że mieszkania nadal będą tracić na wartości, jednak dziś myśli tak już tylko 25%, wynika z badania przeprowadzonego na użytkownikach portalu Fotocasa przez firmę Netquest.  

Raport opracowany w celu poszerzenia wiedzy na temat rynku nieruchomości oraz analizy, jak kryzys ekonomiczny wpłynął na postawę Hiszpanów wobec budownictwa mieszkaniowego podaje:

55% madrytczyków, którzy obecnie wynajmują mieszkanie, ma zamiar kupić własne lokum w przeciągu najbliższych pięciu lat.
62% madrytczyków uważa, że ceny mieszkań osiągnęły swój najniższy poziom
67% madrytczyków woli posiadać mieszkanie na własność
43% madrytczyków, którzy wynajmują, wolałoby mieszkać we własnym mieszkaniu

 

Madrytczycy przyznają swoim mieszkaniom ocenę 6,3 (w skali do 10). Sześciu na dziesięciu madrytczyków uważa, że ceny mieszkań osiągnęły swój najniższy poziom i że nie spadną już bardziej. W ten sposób wyglądają wyniki badania.

Dane te pokazują istotną zmianę w porównaniu z poprzednim raportem, kiedy to większość Hiszpanów uważała, że ceny mieszkań będą nadal spadać. „Po utracie 45% swojej wartości, spowodowanej przez kryzys, coraz powszechniej uważa się, że ceny mieszkań nie spadną już bardziej i że nieruchomości należy kupować właśnie teraz. Jak podkreśla Beatriz Torbilo, kierownik Badań Fotocasa, „dwa lata temu większość myślała, że mieszkania nadal będą tracić na wartości, jednak dziś myśli tak już tylko 25% madrytczyków”.

 

Porównując różnicę między wspólnotami autonomicznymi analizowanymi w badaniu (Madryt, Katalonia i Andaluzja) można zauważyć, że w Katalonii najmniej osób twierdzi, że ceny mieszkań już nie spadną (59%). W Madrycie jest to 62%, a w Andaluzji 65%. Średnia w Hiszpanii to 61%.

 

67 proc Hiszpanów chciałoby mieć własne mieszkanie


Jedną z najważniejszych informacji na temat rynku, które wykazało badanie, jest fakt, że zdecydowana większość społeczeństwa wolałaby mieć własne mieszkanie i jest to tendencja wspólna dla całego terytorium Hiszpanii. Niemniej jednak, w Katalonii i Andaluzji chęć ta nie jest aż tak silna jak w Madrycie.

91% madrytczyków uważa, że chęć posiadania własnego mieszkania jest bardzo silna w całym kraju. W Katalonii i w Andaluzji uważa tak 85% społeczeństwa.

 

Jak wyjaśnia Beatriz Toribio: „Hiszpania była i będzie krajem, w którym cenione jest posiadanie mieszkania na własność. Niemniej jednak, rynek wynajmów cały czas rośnie, ponieważ wciąż wielu ludzi, pomimo spadku cen mieszkań i większych możliwości kredytowych nie może pozwolić sobie na kupno własnego mieszkania”.

Jednym z powodów, przez które posiadanie własnego mieszkania jest tak ważne dla Hiszpanów jest powszechne przeświadczenie o tym, że posiadanie nieruchomości na własność przynosi zyski.

 

Badanie socjologiczne „Hiszpanie wobec  budownictwa mieszkaniowego w 2015 roku” bazuje się na 5 528 ankietach przeprowadzonych online na użytkownikach portalu Fotocasa przez firmę Netquest.

Badanie przeprowadzono na osobach w wieku od 18 do 65 lat. Aby zapewnić wiarygodność badaniu, dane zostały przeliczone tak, żeby odpowiadały charakterystykom demograficznym hiszpańskiego społeczeństwa, przedstawianym przez Państwowy Instytut Statystyczny (Instituto Nacional de Estadística). Margines błędu dla tego badania to +­ 1,3%. Badanie zrealizowano w styczniu 2016 roku.

 

Źródło: Portal Ekonomiczny Economia De Hoy