Media

PHIG.pl » Media » Cushman & Wakefield odnotowuje wzrost aktywności na hiszpańskim rynku inwestycyjnym

Cushman & Wakefield odnotowuje wzrost aktywności na hiszpańskim rynku inwestycyjnym

  • Data wydarzenia 06 czerwca 2016
  • ·
  • Publikacja 06 czerwca 2016
  • ·

Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield o sytuacji na europejskim rynku inwestycyjnym w nieruchomości komercyjne, w I kw. 2016 r. nastąpiło chwilowe spowolnienie aktywności.

Jednak dalsze wzrosty zaobserwowano na południu Europy – we Włoszech (+43% do 1,5 mld EUR) i Hiszpanii (+22% do 3,4 mld EUR).

Wolumen transakcji inwestycyjnych wyniósł 45,6 mld EUR, czyli o 14% mniej niż w I kw. 2015 r. i 15% poniżej średniej dla analogicznego okresu z trzech lat.

Wolumen roczny, liczony do końca I kw. 2016 r., wyniósł 276,5 mld EUR, czyli o 6% mniej niż w poprzednim kwartale. Spowolnienie świadczy o tym, że rynek potrzebuje czasu po rekordowym 2015 r.

– Co prawda wyniki z pierwszego kwartału mogą nieco rozczarowywać, ale aktywność inwestycyjna w Europie jest z roku na rok coraz wyższa. Wielka Brytania nadal przyciąga najwięcej kapitału, jednak jej udział w rynku maleje, w miarę jak inwestorzy szukają możliwości inwestycji w innych lokalizacjach. Największe wzrosty odnotowaliśmy w innych krajach Europy – mówi Nigel Almond, Dyrektor Capital Markets Research w Cushman & Wakefield.

 

Poza trzema największymi rynkami (Wielka Brytania, Niemcy i Francja) wolumen transakcji wzrósł o 15% w porównaniu do I kw. 2015 r. i sięgnął 21,6 mld EUR, co wskazuje na coraz lepszą sytuację gospodarczą na kontynencie.

 

Dalsze wzrosty zaobserwowano na południu Europy – we Włoszech (+43% do 1,5 mld EUR) i Hiszpanii (+22% do 3,4 mld EUR).

 

Inwestorzy są coraz bardziej aktywni także w Europie Środkowo-Wschodniej. Roczny wolumen transakcji w tym regionie, liczony do końca I kw. 2016 r., wyniósł 7 mld EUR, o 7% więcej niż rok wcześniej. Choć jest to wynik niższy niż wzrost na poziomie 23% odnotowany dla całej Europy, Polska wyróżniała się na tle pozostałych państw regionu – roczny wolumen transakcji wzrósł w tym okresie o 55% i drugi kwartał z rzędu przekroczył 4 mld EUR. To najlepsze wyniki od 2007 r., które potwierdzają coraz większą atrakcyjność rynków Europy Środkowo-Wschodniej dla inwestorów.

 

Więcej:

http://www.cushmanwakefield.pl/pl-pl/news/2016/05/slow-start-to-2016-real-estate-investment-activity/