Media

PHIG.pl » Media » Prognoza OECD wzrostu PKB Hiszpanii w 2016 niższa od zapowiadanej przez rząd

Prognoza OECD wzrostu PKB Hiszpanii w 2016 niższa od zapowiadanej przez rząd

  • Data wydarzenia 01 czerwca 2016
  • ·
  • Publikacja 01 czerwca 2016
  • ·

Opublikowana  przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognoza Economic Outlook dla Hiszpanii zakłada kontynuację ścieżki wzrostu gospodarczego. Według wskaźników zaprezentowanych w raporcie PKB Hiszpanii może wzrosnąć o 2.8 proc w 2016 roku i 2.3 proc w 2017 roku. 

 

Prognozowany wzrost konsumpcji prywatnej wynosi  3.1 proc w tym i  2.1 proc w przyszłym roku.

 

Prognoza OECD  wzrostu PKB Hiszpanii w 2016 jest jednak niższa od zapowiedzianej przez rząd.

Według ostatnich danych hiszpańskiego urzędu statystycznego w pierwszym kwartale br. hiszpańskie PKB wzrosło o 0.8 proc, właśnie dzięki wzrostowi konsumpcji wewnętrznej.

Rząd ocenia, że w perspektywie rocznej PKB może wzrosnąć nawet o 3 proc, a nie jak wcześniej zakładano o 2.7 proc.

 

Negatywne wyniki zanotował hiszpański eksport, który w I kw. 2016 r. spadł o 0.5 proc. OECD prognozuje jednak w skali roku wzrost eksportu towarów i usług o 4.8 proc, zaś importu o 5.5 proc.

 

Źródła:

Portal Promocji Eksportu na podstawie dziennika ABC z dnia 27.05.2016 r.>>>

 

Całość prognozy OECD dla Hiszpanii

 

Przewiduje się, że ożywienie w gospodarce będzie trwało nadal w 2016 i 2017 roku, choć już w wolniejszym tempie. Niskie oprocentowanie kredytów udzielanych firmom i gospodarstwom domowym będzie dalej przyczyniać się do poprawy sytuacji. Dzięki, między innymi, niskim cenom ropy naftowej oraz innych surowców, a także bodźcowi fiskalnemu, w 2016 nastąpi wzrost konsumpcji, której wskaźniki spadną jednak w 2017 roku.

 

Pozytywnie ocenia się powrót do bardziej neutralnego kursu polityki budżetowej, niemniej jednak dług publiczny wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W celu zapewnienia zdolności obsługi zadłużenia kraju, rząd powinien nadal podążać ścieżką konsolidacji budżetowej w średniej perspektywie czasowej. Stopa bezrobocia oraz odsetek ludzi długotrwale bezrobotnych obniżyły się, jednak nadal utrzymują się na zbyt wysokim poziomie. Skuteczniejsza aktywna polityka zatrudnienia będzie kluczowa w procesie powrotu osób bezrobotnych do pracy oraz w celu zmniejszenia nierówności w dochodach.

 

Wzrost wydajności w Hiszpanii utrzymuje się na niskim poziomie, co negatywnie wpływa na jej próby osiągnięcia trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu. Ostatnie reformy strukturalne służące rozwiązaniu kwestii rozdrobnienia rynków produktów i usług, uproszczeniu procedur zakładania nowych firm, poprawie sytuacji na rynku pracy oraz rynkach finansowych, zmierzają w dobrym kierunku. Również wzrost konkurencyjności, zdolności produkcyjnej oraz innowacji powinny pobudzać w sposób trwały wydajność i przyczynić się do tworzenia dobrze płatnych miejsc pracy.

 

Ożywienie gospodarcze będzie trwało nadal, jednak w wolniejszym tempie


Ożywienie gospodarcze trwa nadal dzięki stabilnemu wzrostowi zatrudnienia, niskim cenom ropy naftowej oraz ekspansywnej polityce pieniężnej, jednak wzrost jest bardziej umiarkowany w porównaniu z rokiem 2015. Konsumpcja nadal jest pobudzana przez ciągłe tworzenie nowych miejsc pracy oraz wzrost dochodów rozporządzalnych, niemniej jednak wzrost ten spowolnił się lekko. Zaufanie konsumentów oraz firm spadło w ostatnich miesiącach. Produkcja przemysłowa spowolniła się, a najnowsze wskaźniki, takie jak wzrost inwestycji w dobra kapitałowe, pokazują bardziej umiarkowanych wzrost kwartalny.

 

Reformy strukturalne pobudziłyby wzrost

 

Po rozluźnieniu w roku 2015 należy się spodziewać, że polityka podatkowa stanie się bardziej neutralna. Z powodu niskiego wzrostu potencjalnego, w celu zmniejszenia długu w sposób zrównoważony, należałoby poprawić saldo strukturalne. Neutralna postawa jest słuszna, ponieważ równoważy ona zapotrzebowanie na ciągły wzrost i tworzenie nowych miejsc pracy z koniecznością powolnego zmniejszania długu publicznego. Polityka pieniężna w strefie euro pozostanie akomodacyjna, pobudzając, za pomocą jeszcze niższej stopy procentowej pożyczek, inwestycje i konsumpcję. Niemniej jednak, wskaźniki pozostałych czynników służących wspieraniu ożywienia gospodarczego ulegną pogorszeniu. Popyt zewnętrzny stracił na impecie z powodu osłabienia wschodzących gospodarek rynkowych, a pozytywny wpływ spadku cen ropy naftowej będzie bardziej umiarkowany. Brak stabilizacji w polityce zapoczątkowany po wyborach parlamentarnych w grudniu 2015 roku, jeśli sytuacja się nie zmieni, negatywnie wpłynie na popyt.

 

Pobudzenie poprawy w wydajności jest warunkiem niezbędnym w celu osiągnięcia stabilnego wzrostu w średnim przedziale czasowym. Dodatkowe środki, takie jak zmniejszenie stopnia integracji wertykalnej na rynku energii elektrycznej oraz zmniejszenie barier przy zapoczątkowaniu aktywności zawodowej przyczyni się do wzrostu wydajności. Stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie około 20% i będzie charakteryzować się wysokim odsetkiem osób długotrwale bezrobotnych oraz jednym z najwyższych poziomów bezrobocia wśród ludzi młodych we wszystkich krajach OECD. W celu zmniejszenia nierówności w dochodach oraz pozwolenia, by jak największa liczba osób mogła skorzystać z ożywienia gospodarczego, konieczne jest zwiększenie szans na zdobycie zatrudnienia przez osoby bezrobotne oraz ułatwienie ich powrotu na rynek pracy. Należy przeprowadzić więcej reform, które pobudziłyby środki i wydajność w publicznych służbach zatrudnienia, wzmocniłyby aktywizacje zawodową bezrobotnych i przeznaczyłyby większe fundusze na skuteczne programy szkolenia. Należy stawić czoła wysokiemu wskaźnikowi porzucania szkoły we wczesnym wieku i dać drugą szansę osobom, które nie ukończyły szkoły średniej, co wpłynęłoby korzystnie na wzmocnienie konkurencji, a także pomogłoby zmniejszyć bezrobocie wśród ludzi młodych.

 

Tempo ożywienia gospodarczego będzie bardziej umiarkowane

 

Według prognoz, wzrost gospodarczy będzie się stopniowo spowalniał, osiągając wyniki, odpowiednio, 2,8% oraz 2,3% w 2016 i 2017 roku. Przewiduje się, że bezrobocie będzie powoli spadać dzięki rosnącej w stabilnym tempie liczbie tworzonych nowych miejsc pracy, choć nadal będzie utrzymywało się na wysokim poziomie. Inflacja będzie powoli rosnąć, jednak nacisk będzie umiarkowany ze względu na wciąż znaczne niewykorzystanie zdolności produkcyjnych. Rachunek obrotów bieżących utrzyma nadwyżkę.

 

Wydłużający się okres braku stabilizacji politycznej mógłby jeszcze bardziej zaszkodzić inwestycjom i konsumpcji. Słabszy niż przewidywano wzrost gospodarczy na świecie, szczególnie w przypadku wschodzących gospodarek rynkowych, zmniejszy eksport i negatywnie wpłynie na perspektywę realizowania przez Hiszpanów bezpośrednich inwestycji zagranicznych w krajach Ameryki Łacińskiej. Pozytywnie ocenia się fakt, że  większy popyt w Europie, głównym kierunku eksportu z Hiszpanii, oraz zwiększenie inwestycji w sektorze budownictwa, mogłyby pobudzić wzrost gospodarczy większy niż prognozowano.


Źródło:

http://www.keepeek.com/Digital-Asset-Management/oecd/economics/oecd-economic-outlook-volume-2016-issue-1/spain_eco_outlook-v2016-1-43-en#page1

 

Dane dla Polski>>>