Media

PHIG.pl » Media » Madryt jeszcze bardziej ekologiczny - rekordowy kontrakt Scania

Madryt jeszcze bardziej ekologiczny - rekordowy kontrakt Scania

  • Data wydarzenia 20 maja 2016
  • ·
  • Publikacja 20 maja 2016
  • ·

51 nowych autobusów Scania z fabryki w Słupsku trafi do siedmiu przewoźników działających w ramach Consorcio Regional de Transportes de Madrid, odpowiadającego za transport publiczny w rejonie aglomeracji madryckiej w ramach programu „Smart City”.

 

Obszary zurbanizowane, których rola rośnie ze względu na szybko rosnącą liczbę mieszkańców, stanowią jedno z najistotniejszych ogniw mających wpływ na jakość życia ludzi i stan środowiska. Zaangażowanie miast europejskich w program „Smart City” ma na celu wdrażanie inteligentnych i ekologicznych rozwiązań pozwalających na oszczędną i efektywną gospodarkę zasobami oraz tworzenie lepszego klimatu i warunków do życia w mieście.

 

Wedle wyników ostatniego badania Eurobarometru „Postrzeganie jakości życia w miastach europejskich”, opublikowanego przez Komisję Europejską, najbardziej zadowoleni z życia w swoim mieście są mieszkańcy Oviedo i Malagi, natomiast mieszkańcy Madrytu i Barcelony wskazują na wiele braków w funkcjonowaniu tkanki miejskiej. W samym Madrycie 63 proc. mieszkańców korzysta z transportu miejskiego, z czego 72 proc. jest zadowolona z jego funkcjonowania.

 

Władze Madrytu podjęły ostatnio zdecydowane kroki mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. W centrum miasta okresowo dokonuje się pomiarów stężenia tlenków azotu, a jeśli ich poziom wzrośnie powyżej ustalonej granicy, dopuszczalna prędkość pojazdów ulega obniżeniu, a nawet zakazuje się wjazdu prywatnym samochodom osobowym. Ponadto od 2010 roku przewoźnicy nie mogą zamawiać aut z tradycyjnymi silnikami Diesla i wymaga się od nich stopniowego wprowadzania „zielonych” autobusów. Przewoźnicy mogą liczyć na kontrakt w Madrycie, jeśli co najmniej 20 proc. ich floty stanowią hybrydy, pojazdy gazowe lub elektryczne. Do inwestowania w auta o napędzie hybrydowym skłaniają również ograniczenia związane z używaniem pojazdów gazowych w podziemnych parkingach i tunelach.

 

Zielony Madryt - rekordowy kontrakt Scania


51 nowych autobusów Scania z fabryki w Słupsku trafi do siedmiu przewoźników działających w ramach Consorcio Regional de Transportes de Madrid, odpowiadającego za transport publiczny w rejonie aglomeracji madryckiej. Pierwsze pojazdy zostaną przekazane firmie Alsa (Nat-Ex), a kolejne firmom Samar, Avanza (ADO) i DBlas (Arriva). Zamówienie obejmuje 34 autobusy 2-osiowe o długości 12,7 m oraz 17 pojazdów 3-osiowych o długości 14,8 m.

 

– Cieszymy się, że w Madrycie doceniono zalety innowacyjnego napędu hybrydowego autobusów Scania i złożono tak duże zamówienie. Wiele miast ostrożnie bada zalety hybryd, natomiast Madryt jest obecnie liderem w ich stosowaniu. Nasze autobusy przyczyniają się do redukcji emisji CO2, przez co umożliwiają realizację celów związanych z ochroną klimatu – mówi Klas Dahlberg, dyrektor Scania Buses and Coaches. 

 

Scania przekaże do Madrytu 51 hybrydowych autobusów Scania Citywide. Auta objęte umową to autobusy podmiejskie, gwarantujące ekonomiczną eksploatację oraz niską emisję spalin. Pierwsze pojazdy dotrą do odbiorców w czerwcu 2016 roku.

 

Źródło:

http://www.scania.pl/about-scania/media/press-releases/2016/rekordowy-kontrakt-scania-w-madrycie.aspx