Media

PHIG.pl » Media » Przegląd Prasy. Hiszpania w trójce państw zapewniających najlepsze zabezpieczenia socjalne

Przegląd Prasy. Hiszpania w trójce państw zapewniających najlepsze zabezpieczenia socjalne

  • Data wydarzenia 23 maja 2016
  • ·
  • Publikacja 23 maja 2016
  • ·

Z raportu brytyjskiego serwisu rekrutacyjny Glassdoor jasno wynika, iż  pierwsze trzy miejsca w zestawieniu, od najlepszego zabezpieczenia społecznego do najuboższego, zajmują Dania, Francja i Hiszpania.

Gazeta Wyborcza w artykule z 23.05. 2016 roku podała ciekawe wyniki wykonanego w lutym 2016 roku badania opublikowane przez brytyjski serwisu rekrutacyjny Glassdoor pt. "Które kraje w Europie oferują najlepsze zasiłki urlopowe i dla bezrobotnych" ("Which Countries in Europe Offer Fairest Paid Leave and Unemployment Benefits?"). Eksperci przyjrzeli się wysokości wybranych świadczeń socjalnych w 14 krajach Europy Zachodniej (bez Polski) biorąc pod uwagę zasiłek dla bezrobotnych, urlop macierzyński i ojcowski,  urlop wypoczynkowy oraz zasiłek chorobowy.  Autorzy raportu uwzględnili przy tym zmienne, które mogą mieć wpływ na wysokość zasiłków: wysokość wynagrodzenia, staż pracy, sytuacja rodzinna.  

 

Z publikacji Glassdoor jasno wynikło, iż  pierwsze trzy miejsca w zestawieniu, od najlepszego zabezpieczenia społecznego do najuboższego, zajmują Dania, Francja i Hiszpania. Dalej - Holandia, Szwecja, Finlandia, Włochy, Norwegia, Austria i zamykająca dziesiątkę Belgia. Niemcy uplasowały się na 11. miejscu, a tuż za nimi Wielka Brytania, Szwajcaria i zamykająca listę Irlandia.

 

Najlepszym kraje dla bezrobotnych jest Dania. Tutaj bezrobotni otrzymują aż 90 proc. zarobków z poprzedniej pracy przez okres do 104 tygodni, czyli przez pełne dwa lata.

 

Państwem gdzie chorzy mają najlepsze świadczenia jest Holandia.Tam pracownicy mogą przebywać na zwolnieniu lekarskim do 104 tygodni i otrzymują wtedy 70 proc. wynagrodzenia.

 

Unia Europejska reguluje okres trwania urlopu macierzyńskiego i określa jego minimalną długość, która wynosi 14 tygodni. Górną granicę określają już indywidualnie kraje członkowskie. Najdłużej na urlopie macierzyńskim mogą przebywać mieszkanki Wielkiej Brytanii (52 tygodnie) i Irlandii (42 tygodnie). Okres świadczenia w innych krajach wynosi 22 tygodnie we Włoszech, 18 w Danii i Finlandii, 16 we Francji, Holandii, Szwajcarii i Hiszpanii, a 15 w Belgii.

W Austrii, Danii, Francji, Niemczech, Holandii i Hiszpanii świeżo upieczone mamy otrzymują 100 proc. ostatniego wynagrodzenia.

 

W odróżnieniu od urlopu macierzyńskiego, regulacje unijne nie określają wymiaru zasiłku ojcowskiego, dlatego przepisy znacznie różnią się w poszczególnych krajach. Jeśli idzie o liczbę dni, to w najlepszej sytuacji są ojcowie w Finlandii - przysługuje im aż 45 dni płatnego urlopu po urodzeniu dziecka. Następna w kolejności jest Hiszpania (15 dni), a potem Francja (11) i Wielka Brytania (7 lub 14).

 

Najwięcej otrzymują ojcowie w Hiszpanii, Francji, Danii, Holandii i we Włoszech - 100 proc. wynagrodzenia przez cały okres urlopu, choć w niektórych krajach istnieje górna granica świadczenia.

 

Minimalną długość urlopu wypoczynkowego regulują przepisy unijne, według których w każdym kraju członkowskim pracownikom przysługują co najmniej cztery tygodnie płatnego urlopu w ciągu roku. Górną granicę państwa ustalają indywidualnie. Dla osób, które cenią wakacyjne wyjazdy i work-life balance, najlepszymi krajami do pracy będzie Szwecja, Francja i Dania, które przewidują 25 dni roboczych urlopu w roku. Od 21 do 24 dni urlopu obowiązuje w Finlandii, Hiszpanii, Austrii i Norwegii.

 

Artykuł źródłowy:

Katarzyna Kozak, Królowie eurosocjalu, Gazeta Stołeczna, 23.05.2016

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,20111356,krolowie-eurosocjalu.html