Media

PHIG.pl » Media » Katalonia czwartym regionem w Europie pod względem przyciągania inwestycji zagranicznych

Katalonia czwartym regionem w Europie pod względem przyciągania inwestycji zagranicznych

  • Data wydarzenia 24 kwietnia 2016
  • ·
  • Publikacja 24 kwietnia 2016
  • ·

Katalonia jest czwartym regionem w całej Europie pod względem przyciągania inwestycji zagranicznych w 2015 roku, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Financial Times FDI Markets. Według tego źródła, inwestycje zagraniczne w Katalonii osiągnęły 5,224. miliarda  euro, co stanowi najwyższą, zanotowaną dotąd w tym regionie kwotę. 

 

Lepsze wyniki odnotował  tylko jeden region w Anglii, jeden w Szkocji i jeden w Rosji. 25% tej sumy przypadła w udziale  sektorowi ICT,  co według katalońskiej Minister ds. Przedsiębiorczości i Wiedzy, Jordi Baiget dowodzi  działania "efektu synergii” związanego ze Światowym Kongresem Technologii Mobilnych  (Mobile World Congress), który regularnie odbywa się w Barcelonie. Minister Baiget wskazała również na inne przyczyn tak dobrych wyników, wymieniła znaczenie położenia geograficznego generującego siły z ościennych rynków,  wykwalifikowaną siłę robocza oraz zróżnicowane i innowacyjne środowisko biznesowe.

 

W raporcie Financial Times FDI dotyczącym europejskich miast i regionów w nadchodzącym okresie 2016/2017, Barcelona została uznane za najlepsze miasto w Europie dla inwestycji zagranicznych.

 

W raporcie Financial Times FDI dotyczącym europejskich miast i regionów w nadchodzącym okresie 2016/2017, Barcelona została uznane za najlepsze miasto w Europie dla inwestycji zagranicznych.

 

15 proc. inwestycji zagranicznych w 2015 roku należało do sektora motoryzacyjnego, 8 proc.  dla sektora usług. Branże takie jak produkcja żywności i napojów, elektronika, biotechnologia i chemia przyciągnęły odpowiednio 5.3 proc.  kapitału zagranicznego, natomiast  hutnictwo i produkcja tekstyliów 4.5 proc.

 

Z punktu widzenia łańcucha wartości, w pierwszej kolejności znalazły się projekty o profilu przemysłowo-produkcyjnym (36.6 proc.), chętnie inwestowano w usługi (22.3 proc.) i siedziby firmowe (12.5 proc.).

 

Krajem wiodącym na liście zagranicznych projektów w latach 2014-2015 są Stany Zjednoczone z 16.9 proc.  ogółu wartości inwestycji, następne miejsca zajmują Francja (11.6 proc.), Japonia (8 proc.), Chiny (7.2 proc.), Niemcy (5.3 proc.) i Szwajcarii (5.3 proc.).

 

Źródło, więcej informacji>>>