Media

PHIG.pl » Media » Hiszpańskie przedsiębiorstwa prowadzące działalność eksportową podwyższyły swoje szacunki dotyczące zmian w portfelu zamówień

Hiszpańskie przedsiębiorstwa prowadzące działalność eksportową podwyższyły swoje szacunki dotyczące zmian w portfelu zamówień

  • Data wydarzenia 18 lipca 2017
  • ·
  • Publikacja 18 lipca 2017
  • ·

Hiszpańskie przedsiębiorstwa prowadzące działalność eksportową podwyższyły swoje szacunki dotyczące zmian w portfelu zamówień na dwanaście miesięcy oraz dotyczące zwiększenia liczby pracowników.


Syntetyczny Wskaźnik Aktywności Eksportu (SWAE), to wskaźnik złożony, który podsumowuje informacje dostarczone przez przedsiębiorstwa, w których przeprowadzono sondaż na temat rozwoju ich portfela zamówień eksportowych w ciągu kwartału sprawozdawczego oraz ich perspektywy na kolejne trzy i dwanaście miesięcy. Wskaźnik może wahać się pomiędzy -100 i +100. Wartości dodatnie wskazują na lepsze postrzeganie działalności eksportowej i polepszenie się prognoz. Wskaźnik składa się z trzech wskaźników (bilans portfela zamówień z bieżącego kwartału, perspektywy na kolejne trzy oraz dwanaście miesięcy), które są zbudowane na podstawie różnicy pomiędzy procentem przedsiębiorstw, które prognozują tendencję wzrostową i spadkową.

 

Wskaźnik bilansowy bieżącego kwartału daje wynik 20,9 punktów dla drugiego kwartału, co oznacza, że utrzymuje się mniej więcej na podobnym poziomie, co poprzedni kwartał (21,3). Perspektywy na trzy miesiące spadają do 18,5 punktów (30,9 w pierwszym kwartale) w  związku z czynnikami sezonowymi związanymi z wakacjami, natomiast  oczekiwania dotyczące dwunastu miesięcy poprawiają się o prawie trzy punkty i wynoszą 40,3 ptk.

 

Trzy czynniki, uważane za wpływające korzystnie to: popyt zewnętrzny (46,6%), konkurencja jakościowa (22,1%) oraz odpowiednie zasoby ludzkie  (21,1%). Wsród czynników mających negatywny wpływ wymieniane są: ceny surowców (54,8%), konkurencja międzynarodowa cen (53,9%) oraz ceny ropy naftowej (39%).

Głównymi kierunkami eksportu hiszpańskich firm w ciągu kolejnych 12 miesięcy będą Francja (40,4%), Niemcy (38,9%), Włochy (21%), Stany Zjednoczone (20,4%), Portugalia (18,6%), Wielka Brytania (18,6%), Meksyk (11,8 %), Chiny (11%) oraz Polska (10,1%).