Media

PHIG.pl » Media » Polsko-Hiszpański dzień kooperacji przemysłu jądrowego

Polsko-Hiszpański dzień kooperacji przemysłu jądrowego

  • Data wydarzenia 14 października 2016
  • ·
  • Publikacja 25 października 2016
  • ·

W dniu 13 października 2016 w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Energii odbył się Polsko-Hiszpański dzień kooperacji przemysłu jądrowego. Wydarzenie było dedykowane współpracy pomiędzy polskimi i hiszpańskimi firmami z sektora. Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza oraz Foro Nuclear (Hiszpańska Izba Przemysłu Jądrowego) były partnerami merytorycznymi wydarzenia, zorganizowanego pod auspicjami Ministerstwa Energii i Ambasady Hiszpanii w Warszawie.

Ambasador Hiszpanii w Polsce, Agustín Núñez Martínez, podkreślił znaczenie Hiszpanii, będącej piątym największym inwestorem w Polsce, podając kwotę 11 mld euro zainwestowanych w naszym kraju w 2014 roku. Józef Sobolewski, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w ME zwrócił uwagę, że Polska dysponuje pokaźnym zapleczem firm, zwłaszcza reprezentujących sektor małych i średnich przedsiębiorstw, które od ponad dekady związane są z przemysłem nuklearnym i z powodzeniem mogą podjąć współpracę na rynku międzynarodowym w tym sektorze.


Mec. Katarzyna Kuźma, Wiceprezes Rady Polsko – Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, wskazała na konieczność nawiązania i rozszerzenia współpracy pomiędzy polskimi i hiszpańskimi podmiotami sektora energetyki jądrowej oraz wymiany doświadczeń branżowych.


„Energia jądrowa w Hiszpanii dostarcza jedną piątą zużywanej w tym kraju energii. Energia pozyskiwana ze źródeł nuklearnych spełnia wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące unii energetycznej związane z bezpieczeństwem dostaw, przystępnością cen oraz redukcją szkodliwych emisji. Hiszpańskie firmy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i licznymi, międzynarodowymi sukcesami na polu energetyki jądrowej”, powiedział Antonio Cornadó Quibus, prezes hiszpańskiego forum energii jądrowej Foro Nuclear, podczas otwarcia.


Konferencja zgromadziła przedsiębiorców, środowiska naukowe i przedstawicieli instytucji państwowych z obydwu krajów. W trakcie spotkania omówiono założenia i perspektywy zarówno polskiego, jak i hiszpańskiego programu energii jądrowej oraz przedstawiono polskie i hiszpańskie przedsiębiorstwa z sektora. Pokazano hiszpańskie doświadczenia związane z budową i eksploatacją elektrowni jądrowych oraz sposoby, w jaki mogłyby one wpłynąć na strategię Rządu dotyczącą rozwoju polskiego sektora energii nuklearnej w najbliższych latach. Następnie miały miejsce rozmowy przedstawicieli firm zainteresowanych nawiązaniem bezpośredniej współpracy.