Media

PHIG.pl » Media » La Rioja, Madryt i Nawarra oferują najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w Hiszpanii - raport Banku Światowego „Doing Business 2016”

La Rioja, Madryt i Nawarra oferują najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w Hiszpanii - raport Banku Światowego „Doing Business 2016”

  • Data wydarzenia 27 stycznia 2016
  • ·
  • Publikacja 27 stycznia 2016
  • ·

Autonomiczne wspólnoty La Rioja i Nawarra oraz miasto Madryt zapewniają najlepszy klimat ekonomiczny w Hiszpanii, według autorów raportu „Doing Business 2016” opublikowanego po raz kolejny przez Bank Światowy.

 

 

 „Prowadzenie biznesu w Hiszpanii” (Doing Business in Spain) to pierwszy tego typu raport przedstawiający 4 wskaźniki dotyczące obszarów regulacji, które mają bezpośredni wpływ na działalność gospodarczą: procedury dotyczące rozpoczęcia działalności, uzyskania pozwolenia na budowę, dostarczenia energii elektrycznej i rejestracji nieruchomości wraz z prawem własności.

 

W zestawieniu Banku Światowego, porównującym ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej w siedemnastu wspólnotach i dwóch autonomicznych miastach Hiszpanii, również pozostałe części kraju odnotowały bardzo dobre rezultaty.

 

Chociaż La Rioja, Madryt i Nawarra przodują we wszystkich czterech kategoriach łącznie, to jednak, najłatwiej jest rozpocząć działalność gospodarczą w Andaluzji, ze względu na brak opłat miejskich w Sewilli oraz możliwość skorzystania ze strony internetowej specjalnie dedykowanej dla zakładania firm typu strat-up.

 

Uzyskanie pozwolenia na budowę magazynu lub hurtowni jest najprostsze we wspólnocie La Rioja, gdzie gmina Logrońo wydaje pozwolenie na budowę zaledwie w ciągu sześciu tygodni, przy kosztach zdecydowanie niższych niż w innych regionach Hiszpanii.

 

W Katalonii natomiast łatwiej jest podpisać umowę na dostarczenie energii elektrycznej, gdyż nie są tu wymagane specjalne zezwolenia zaś wnioski dotyczące nowych podłączeń energetycznych podlegają uproszczonej procedurze zatwierdzania.

 

Przeniesienie prawa własności jest łatwiejszy w Ceucie i Melilli, gdzie specjalny system podatkowy umożliwia utrzymanie stawek podatkowych na niskim poziomie.

 

Raport także porównuje procedury  importu i eksportu stosowane przez pięć hiszpańskich portów: Algeciras, Barcelona, Bilbao, Walencja i Vigo. Chociaż wydajność hiszpańskich portów pozostaje na podobnym poziomie jak pozostałych portów UE, to jednak Algeciras, Barcelona i Walencja wyróżniają się pozytywnie dzięki zastosowaniu automatycznego systemu przyspieszajacego ruch kontenerów na terminalu.

 

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii, w porównaniu z jej europejskimi sąsiadami są jednak w dalszym ciągu wysokie, zaś ilość procedur i czasu, który należy przeznaczyć na otwarcie firmy jest prawie o 50% wyższy niż wynosi średnia unijna. W rankingu „Doing Business 2015” najbardziej przyjaznym krajem do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej w Europie jest Dania, podczas gdy Polska zajmuje 25., zaś Hiszpania 33. Pozycję. Na ostatniej 189. jest, podobnie jak w roku ubiegłym - Erytrea.

 

Raport przedstawia wskaźniki ilościowe dotyczące 11 obszarów regulacji biznesowych dla 189 krajów na całym świecie. Opiera się na ekspertyzach ponad 9000 lokalnych specjalistów, którzy porównują regulacje biznesowe stosowane w światowych gospodarkach.

 

Źródło:

Informacja prasowa “Doing Business in Spain”

 

Pełny raport dostępny jest na stronie www.doingbusiness.org

 

Zdjęcia:
wikipedia, licenjca CC0 Public Domain
autor Luis García, Madryt, centrum biznesowe