Media

PHIG.pl » Media » Spotkanie Wicepremiera Mateusza Morawieckiego z firmami członkowskimi PHIG

Spotkanie Wicepremiera Mateusza Morawieckiego z firmami członkowskimi PHIG

  • Data wydarzenia 23 marca 2016
  • ·
  • Publikacja 05 kwietnia 2016
  • ·

W dniu 23 marca br. Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firm zrzeszonych w Polsko-Hiszpańskiej Izbie Gospodarczej. 

 

Spotkanie prowadził Stefan Bekir Assanowicz Prezes Rady PHIG, obecni byli również JE Ambasador Królestwa Hiszpanii w RP Augustín Núñez Martínez, Radca Handlowy Ambasady Królestwa Hiszpanii Pablo Conde Díez del Corral oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju - Podsekretarz Stanu Tadeusz Kościński, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Adam Brożek oraz Główny Specjalista Departamentu Współpracy Międzynarodowej Joanna Śliz.


PHIG jest izbą bilateralną, reprezentuje hiszpańskich inwestorów zagranicznych działających na polskim rynku oraz firmy polskie inwestujące w Hiszpanii, zrzeszając ponad 100 firm członkowskich.

 

Otwierający spotkanie Prezes Rady PHIG podkreślił, iż w Polsce działa ok. 750 firm hiszpańskich, wartość inwestycji poza sektorem bankowym wyniosła 5 mld euro, zaś wymiana handlowa miedzy krajami odnotowała 15% wzrost.

 

Spotkanie było okazją do poznania planów i priorytetów związanych z Planem Odpowiedzialnego Rozwoju przyjętego przez rząd RP, a także do przedłożenia przez firmy pytań i problemów związanych z obecnie nowelizowanymi ustawami dotyczącymi takich obszarów jak planowane zmiany w Prawie zamówień publicznych – główne kierunki zmian rekomendowane przez Ministerstwo, plany dotyczące realizacji programu inwestycji infrastrukturalnych w ramach perspektywy unijnej 2014-2020 oraz po tej perspektywie, alternatywne źródła finansowania inwestycji publicznych poprzez system koncesyjny i PPP, a także polityki państwa w zakresie innowacyjności i poprawy konkurencyjności Polski na rynku międzynarodowym.

 

Wicepremier Mateusz Morawiecki, który przedstawił dalekosiężny plan rozwoju polskiej gospodarki, podkreślił jej obecną stabilność w odniesieniu do zakładanego długu publicznego, budżetu deficytowego, polityki finansowej i monetarnej, dodał również, iż spodziewany wzrost PKB wynosi 3.5 proc.

 

Zaznaczył, że „by budować realne scenariusze rozwoju Polski, trzeba znaleźć punkt odniesienia. Dla Polski dobrym punktem jest Hiszpania, która tak jak my w latach 80. opierała swój rozwój na taniej sile roboczej, funduszach UE i zagranicznych inwestycjach bezpośrednich”. Premierowi problematyka gospodarki hiszpańskiej jest dobrze znana i niejednokrotnie odwoływał się do jej przykładów, jak chociażby omawiając żywo dyskutowane prawo o zamówieniach publicznych.

 

„Wystarczy popatrzeć choćby na prawo zamówień publicznych. W Hiszpanii w okresie budowy autostrad urosły trzy potężne, dzisiaj globalne już firmy budowlane. W Polsce w okresie budowy autostrad trzy najpotężniejsze firmy budowlane zbankrutowały”, mówił Wicepremier. 

 

Zauważył przy tym, iż Polacy pracują o 10 proc. czasu więcej niż w Hiszpanie i o 30 proc. więcej niż Niemcy, osiągając jednak zdecydowanie niższe przychody. Premier Morawicki podkreślił, iż naszą „piętą Achillesa” jest innowacyjność. Polskie wydatki na badania i rozwój wynoszą zaledwie 0.87 procent PKB i są nie tylko dużo niższe od średniej unijnej (2.01 proc.), ale też o wiele niższe niż w państwach regionu, np. w Czechach i na Węgrzech. Skutkuje to jedną z najmniej innowacyjnych gospodarek w UE i najniższą stopą inwestycyjną w regionie, która wynosi 19.4 proc. PKB, podczas gdy minimalny poziom dla szybkiego rozwoju ekonomicznego to 20 procent. Wicepremier w zaprezentowanym w lutym 2016 roku planie, którego główne punkty powtórzył podczas roboczego śniadania z firmami PHIG, ogłosił przyjęcie przez instytucje państwowe strategii, która ma stworzyć mechanizmy zachęcające małe i średnie prywatne podmioty do inwestycji, tak by osiągnęły one próg 20 proc. w stosunku do PKB. Służyć temu celowi ma wzrost krajowych wydatków na B+R do 2 proc. PKB. Wicepremier Morawiecki podkreślał także rolę komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań, które sprzyjać będą rozwojowi gospodarczemu i czerpaniu z dobrych praktyk krajów, których gospodarki są oparte na innowacjach. Wskazywał, przy tym, że ważne jest podniesienie konkurencyjności polskich firm oraz zachęcenie ich do większej aktywności za granicą oraz stworzenie równych dla wszystkich warunków do prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w tym stworzenie lepszych warunków dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Wicepremier Morawiecki odpowiadał także na liczne, nurtujące inwestorów pytania dotyczące m.in. polityki w zakresie odnawialnych źródeł energii, przetargów w sektorze budowlanym, planowanych form wsparcia dla projektów inwestycyjnych oraz innych tematów ważnych z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Nie tylko z uwagą wysłuchał pytań dotyczących konkurencyjności ceny energii, jakie padły  ze strony przedstawicielki Celsa Huta Ostrowiec, ale przede wszystkim pogratulował działań w ramach odpowiedzialnego biznesu, jakie podejmuje Celsa. „Pragnę podkreślić, że Państwa działania zostały zauważone i są traktowane jako absolutnie wzorcowe” powiedział.

 

Dominującym tematem w dyskusji była kwestia, mocno zasygnalizowana na początku spotkania przez Prezesa Rady Izby, projektu Posłów Prawa i Sprawiedliwości dotycząca ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (OZE), przedstawiona 19 lutego 2016.

 

Prezes Assanowicz w imieniu firm członkowskich wyraził zaniepokojenie przyszłością wspomnianego sektora w Polsce, z prośbą o konsultacje z sektorem oraz o przeprowadzenie pogłębionych analiz.

 

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele firm związanych z tym sektorem (Acciona Energia, EDP Renevables, Gamesa, Novaenergia Poland) zgodnie podkreślili, iż wejście w życie Projektu w jego obecnym kształcie może mieć negatywny wpływ na polską gospodarkę, a także na kondycję finansową społeczności lokalnych, gmin, które są głównymi beneficjentami prowadzonych inwestycji wiatrowych. Ponadto przyjęcie Projektu może doprowadzić do upadku znacznej części firm z sektora energii odnawialnych w Polsce, konieczności zwrotu funduszy unijnych oraz do utraty, uzasadnionego przez obecne ramy regulacyjne, zaufania do polskiego rynku w oczach wielu krajowych i międzynarodowych inwestorów.

 

Wicepremier w odpowiedzi podkreślił, iż OZE stanowią obecnie jeden z kluczowych problemów polskiej gospodarki. Wyraził również konieczność przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych w tym zakresie, potrzebę zwrócenia uwagi na zagadnienie praw nabytych, a także zwrócił uwagę na konieczność respektowania przez rząd stanowiska KE w sprawie umów bilateralnych oraz ograniczenia wynikające z programu Natura 2000.


Uczestnicy spotkania podkreślili rolę komunikacji z inwestorami jako klucza do dobrej współpracy, a także wyrazili otwartość na dialog i chęć współpracy.