Media

PHIG.pl » Media » Hiszpański system energetyczny w światowej czołówce

Hiszpański system energetyczny w światowej czołówce

  • Data wydarzenia 22 marca 2016
  • ·
  • Publikacja 22 marca 2016
  • ·

Według najnowszego, opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne raportu Global Energy Architecture Performance Index 2016 (EAPI), Hiszpania znajduje się w światowej  czołówce pod względem funkcjonowania  krajowych systemów energetycznych.

 

Wśród 126 państw świata, w których analizie poddano ich zdolność do dostarczania bezpiecznej, niedrogiej i zrównoważonej energii, najwyższe notowania zdobyła Szwajcaria. Na kolejnych pozycjach  uplasowały się kraje skandynawskie, Hiszpania znalazła się na pozycji 7., natomiast Polska zajęła miejsce 41.

Autorzy raportu podkreślają, że pomimo ogólnego wysokiego tempa wzrostu, energia odnawialna stanowi jedynie niewielki ułamek dzisiejszego globalnego zużycia energii. 

Na liście krajów przodujących w dziedzinie przechodzenia na alternatywne i odnawialne źródła energii, znalazły się  między innymi : Austria, Hiszpania, Dania i Francja.  W ujęciu globalnym, pojemność mocy w odniesieniu do energii odnawialnej wzrosła w ubiegłym dziesięcioleciu  o około 650%.

 

Komitet Energetyczny PHIG


Silne zaangażowanie Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej w działania w branży energii odnawialnej zaowocowało utworzeniem w 2015 roku Komitetu Energetycznego.

Powołanie KE było odpowiedzią na potrzeby zrzeszonych w Izbie firm z sektora energii odnawialnej: EDP Renewables Polska Sp. z o.o., Gamesa Energia Polska Sp. z o.o., Iberdrolla Engineering and Construction Poland, Novenergia Poland Sp. z o.o., oraz Stowarzyszenie Energii Odnawialnej.

Głównym celem KE jest dbanie o interesy firm z sektora energii odnawialnej, bieżące reagowanie na ich potrzeby poprzez organizację konsultacji z przedstawicielami ministerstw, opracowywanie dokumentów (opinii prawnych) i wspólne projekty. W organizowanych przez KE cyklicznych spotkaniach, biorą udział zarówno firmy, jak i przedstawiciele administracji państwowej.

 

Wspólne stanowisko międzynarodowych izb gospodarczych wobec nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych


W związku  z projektem poselskim dotyczącym ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, przedstawionym przez Posłów Prawa i Sprawiedliwości w dniu 19 lutego 2016 roku Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza wzięła udział w serii spotkań przedstawicieli izb bilateralnych.

Efektem było wypracowanie wspólnego stanowiska, które w marcu bieżącego roku, przekazano na ręce Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Pana Andrzeja Adamczyka oraz Ministra Energii Pana Krzysztofa Tchórzewskiego.

List , który ratyfikowały izby bilateralne wyraża zaniepokojenie przyszłością wspomnianego sektora w Polsce, z prośbą o ponowne konsultacje, oraz o przeprowadzenie pogłębionych analiz.

„Przygotowanie przez PHIG prośby o podjęcie działań, które pozwolą ochronić sektor energetyki wiatrowej przed zagrożeniami, jakie niesie za sobą nowa ustawa (,,Projekt") jest spowodowane faktem, że zrzeszeni w izbach inwestorzy zagraniczni, na przestrzeni ostatniej dekady, zaangażowali znaczne środki finansowe w powstanie i rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Przyczyniali się tym samym do tworzenia licznych lokalnych, „zielonych” miejsc pracy i do zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, co z kolei wiązało się z poprawą niezależności i bezpieczeństwa energetycznego kraju.”, wyjaśnia dyrektor biura Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, pani Zuzanna Gołębiewska.

 

Pełna wersja raportu>>>

 


Artykuły w serwisie o podobnej tematyce: